Anasayfa » Panasonic haftada 4 günlük çalışma düzenine geçiyor
Ekonomi Yaşam

Panasonic haftada 4 günlük çalışma düzenine geçiyor

Çalışma kültürünün yoğunluğu ile tanınan Japonya'da Panasonic haftanın, 4 günü çalışılan yeni çalışma haftası düzenine geçtiğini açıkladı.

Çalışma kültürünün ağırlığı ve yoğunluğu ile tanınan Japonya, iş hayatına yeni düzenlemeler getiriyor. Henüz yaygın olmasa da farklı endüstrilerden şirketler haftanın 4 günü çalışılan yeni düzene geçmeye başladı. Son olarak Panasonic çalışanlarına 4 günlük çalışma haftası sunacağını bildirdi.

İş yaşamının yoğunluğu nedeniyle genellikle günün düzeni haline gelen ve “iş için öl” ifadesinin gerçekten yaşandığı Japonya’da geleneksel anlayış bu sistemle yavaş yavaş kırılmaya çalışılıyor. Alman yayın ve basın kuruluşu DW’nin bildirdiğine göre, geçen Haziran ayında Japon hükümeti, ülkenin iş-yaşam dengesini daha sağlıklı bir hale getirmek için şirketlerin çalışanlarına dört günlük bir çalışma haftası vermelerini tavsiye etti.

a

Panasonic de Japonya’nın işkolik kültürünü değiştirmek için çalışanlarına 4 günlük bir çalışma haftası sunan firmalara katıldı.

Asya’dan iş, siyase ve ekonomik haberleri yapan Japonya’nın popüler yayın organı Nikkei News‘in yayınladığı habere göre; Panasonic Electronics Corporation, çalışanları için 4 günlük bir çalışma haftası duyurdu. Panasonic CEO’su Yuki Kusumi yatırımcılara yakın zamanda yaptığı açıklamada, “Çalışan mutluluğunu desteklemeliyiz” dedi.

Uzaktan çalışma seçeneği de sunuluyor

Kamu yayını NHK’nin haberine göre; Kusumi, bazı çalışanların ek işleri veya kişisel işleri olabileceğinden şirketin çeşitliliği desteklemek istediğini söylemişti. Şirket ayrıca daha esnek çalışma düzenlemelerine doğru ilerliyor. NHK’nin haberine göre, daha fazla çalışan da uzaktan çalışmaya teşvik ediliyor.

Kamu yayını NHK’nin haberine göre; Kusumi, bazı çalışanların ek işleri veya kişisel işleri olabileceğini göz önünde bulundurarak farklı yerlerden ve arka planlardan gelen şirket çalışanlarına destek vermek ve iş yerinde çeşitliliği desteklemek istediğini söylemişti. Şirket ayrıca daha esnek çalışma saatlerini düzenleme konusunda çalışmalarını devam ettiriyor. NHK’nin haberine göre, şirkette uzaktan çalışma teşvik ediliyor.

Panasonic, ilaç şirketi Shionogi ve Incentive Systems geliştiricisi Technologies dahil olmak üzere dört günlük çalışma haftası seçeneği sunan diğer yenilikçi şirketlerin izinden gidiyorlar. Yapılan bir ankete göre Nikkei, Japon şirketlerinin yaklaşık %8’inin 2020’de haftada iki günden fazla izin sunduğunu söyledi.

Çalışanlarda 4 günlük sistemde verim artıyor

Dört günlük çalışma düzeni pandemi ile beraber gündeme daha sık gelse de şirketlerin bu yeni sisteme geçmekte isteksiz olacağını düşünüyor. Insider’dan Chris Weller kasım ayında, ABD’de dört günlük çalışma haftası sisteminin uzun süredir konuşulduğunu, ancak birçok nedenden bu sisteme geçmek için imkâna sahip olmayanların çoğunlukta kalacağını bildirmişti. Buna ramen danışmanlık şirketi Willis Towers Watson’ın direktörü Jackie Reinberg, Weller’e, pandeminin yetenek savaşını hızlandırdığı için bu durumun değişebileceğini belirtmişti.

Geçen hafta, San Francisco merkezli e-ticaret şirketi Bolt, bir denemede verimlilik ve iş-yaşam dengesinin iyileştiğini gördükten sonra kalıcı olarak dört günlük çalışma düzenine geçtiğini bildirdi.

Etiketler

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!