Anasayfa » PC vs konsol! Oyun oynamak için hangisi daha iyi?
Oyun

PC vs konsol! Oyun oynamak için hangisi daha iyi?

pc-oyun-konsolu-hangisi-daha-iyidir

PC ve konsol platformlarına aynı anda ülkemizde erişmek biraz zor. Biz de artıları ve eksilerini karşılaştırdık.

Oyun oynamayı seven kişilerin aklında genelde iki seçenek geliyor. Bunlar PC ya da konsolu tercih etmek oluyor. Çoğu kullanıcı bu iki platform aralarında kafaları karışıyor. Bu yüzden bizde iki platformun artıları ve eksilerini karşılaştırdık.

PC mi daha iyi konsol mu?

1 Maliyet ve kullanım ömrü

Konsolların PC‘lere göre en önemli avantajı maliyet oluyor. Yeni nesil konsollar 8.000 TL civarında satılıyor ve genellikle oyunlar, Aksesuarlarla birlikte geliyor. Ancak en yeni oyunları çalıştıran bir PC bu fiyatın 1.5 ila 2 katına kadar çıkabiliyor.

Bilgisayar tarafında maliyetten düşürmenin çeşitli yolları bulunuyor. Ancak bir PC‘nin fiyatını en yeni nesil konsolun fiyatına indirmek ve aynı özellikleri beklemek imkansıza yakın.

Elinizdeki PC eskidikçe parça değişimi yaparak ömrünü uzatabilirsiniz. Ancak bir konsolun içerisindeki bileşenler eskidiğinde komple cihazı değiştirmeniz gerekiyor.

2 Oyunlar ve grafikler

Biligsayarların da konsollara göre öne çıktığı birtakım noktalar var. Örneğin en büyük avantajlarından birisi çok oyunculu oyun havuzunun konsollara göre daha fazla olması. MMO yapımlarının çoğu PC için tasarlanıyor. PC oyuncuları dijital olarak dağıtılan ya da ücretsiz olarak sunulan MMORPG‘leri ve tarayıcı oyunlarını oynayabiliyolar. Ancak konsol oyuncularında böyle olmuyor.

PC’ler her zaman oyun teknolojisinin en ileri noktasında yer alıyor. İyi donanımlı bilgisayarlar üstün grafikler sunmaya devam ediyor. Yüksek çözünürlüklü bilgisayar monitörleri, en yeni çok çekirdekli işlemciler ve çift GPU(SLI). Böylece bir konsol piyasaya sürüldüğünde inanılmaz bir teknolojisunsa bile bilgisayar endüstrisindeki hızlı donanım gelişmelerine yetişemez.

3 Kullanım kolaylığı

Microsoft ve Sony benzeri şirketler ürünleri için çevrimiçi hizmetler sunarak çok oyunculu oyun oynamayı kolaylaştırıyor Örneğin konsollar internete bağlanmayı ve çok oyunculu bir oyuna bağlanmayı sağlayan ağ kartı içeriyor.

Konsol oyunları kontrolcü bulundurması nedeniyle PC oyunlarına göre öğrenilecek daha az şey var. Böylece genellikle bir öğreticide temel oyun işlevlerini öğrenmek için saatler harcanmaz.Tabikide bu klavye kullanıcıları için çok büyük bir dert.

Orta segment bir PC‘niz varsa bir oyun satın almadan önce teknik özelliklerine bakarsınız.(acaba bilgisayarım kaldırırmı kaygısını hepimiz biliriz). Konsol tarafında ise bu tarz bir problem yaşanmaz. Kolayca eve kurup hemen oyunun içerisinde dalabilirsiniz. Aynı zamanda güncellemeniz gereken sürücüleri de bulunmuyor.

4 Genel değerlendirme

2002 yılının sonlarında SonyMicrosoft ve Nintendo sırasıyla PlayStation 2Xbox ve GameCube için çeşitli çevrimiçi seçenekler sundu. Online konsol oyunları artık Microsoft Xbox Network ve PlayStation Now gibi hizmetlerde yer alıyor.

PC‘ler en geniş oyun yelpazesi sunuyor. Örneğin World of Warcraft gibi en popüler MMO oyunlarından bazıları PC platformuna sadece özel. Ancak PC oyuncuları konu ekran kartları ve özel kontrolcüler olduğunda daha fazla avantaja sahip olsa da bu tür durumlar birtakım epey parasal maliyetlerle geliyor.

5 PC vs konsol: Karşılaştırma sonucu

Çevrimiçi oyun dünyasında yeniyseniz düşük maliyetler ve basitleştirilmiş kurulum nedeniyle konsol iyi bir tercih. Ancak çok çevrimiçi oyun oynayan biriyseniz iyi bir oyun bilgisayarı düşünmelisiniz ve buda epeyce günümüz şartlarında maaliyetli oluyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!