Anasayfa » Rus Kamila Valieva’ya Olimpiyat Vizesi
Spor

Rus Kamila Valieva’ya Olimpiyat Vizesi

kamila-valieva-olimpiyat-vizesi

Rus Kamila Valieva’ya Olimpiyat Vizesi

Rus artistik patinajcı Kamila Valieva‘ya, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2022 Pekin Kış Olimpiyatları öncesi doping testinin pozitif çıkmasına rağmen yaşının (15) küçük olduğu gerekçesiyle olimpiyatta yarışmasına izin verdiğini açıklamıştı.

Rus artistik patinajcı Kamila Valieva‘nın, Uluslararası Test Ajansı (ITA) tarafından 25 Aralık 2021‘de St. Petersburg da düzenlenen Rus Artistik Buz Pateni Şampiyonası sırasında alınan numunesinde doping tespit edildiğini bildirmişti.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansının (WADA) İsveç’teki bir laboratuvarda yapılan testte, Valieva‘dan alınan numune örneklerinde yasaklı bir metabolizma düzenleyici madde olan “trimetazidine“ye rastlandığı açıklanmıştı.

Bu gelişmeler sonucunda Rusya Dopingle Mücadele Ajansı (RUSADA), Valieva‘yı geçici süreyle spordan men kararı aldı. Valieva‘nın Disiplin Komitesine yaptığı temyiz başvurusunun ardından men kararı kaldırıldı. Bunun üzerine IOC ve ITA, sporcunun olimpiyatlarda yer almasının engellenmesi için CAS‘a başvurdu.

CAS‘ın ( Lozan, İsviçre’de bulunan Spor Tahkim Mahkemesi) verdiği karar sonucunda sporcunun, 2022 Pekin Olimpiyat Oyunlarında yapılan doping kontrolünün temiz çıktığı hatırlatıp, olimpiyatlarda yarışabileceğine karar verdi.

CAS’ın yaptığı açıklamada” Valieva’nın (15) yaşının küçük olması nedeniyle doping konusunda farklı düzenlemelere ve müeyyidelere tabi olduğuna” dikkat çekildi. Açıklanan karar sonrası Valieva‘nın olimpiyatlarda yarışmasına engel kalmadı.

Kazanırsa Madalya Töreni Olmayacak

IOC ( Uluslararası Olimpiyat Komitesi ) Rus artistik buz pateni sporcusu Kamila Valieva‘nın yaşının küçük olması sebebiyle madalya kazansa dahi tören yapılmayacağı bildirdi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), yaptığı yazılı açıklamada, ”Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS) Valieva‘nın olimpiyatlarda yarışmasına izin veren kararına uyacağını, ancak tek kadınlar müsabakasında madalya kazanması durumunda çiçek ve madalya törenlerinin yapılmayacağını” belirtti.

Rus Artistik Patinaj Takımının kazandığı altın madalya töreni önce Pazartesi gününe sonrada Salı gününe ertelenmişti. Komiteden yapılan açıklamaya göre, takım buz dansı müsabakasının ertelenen madalya töreninin de yapılmayacağını bildirdi. Komite, “Tüm sporculara ve ülkelere adil davranmak adına madalya töreninin yapılmaması uygun olacaktır.” açıklamasında bulundu. Valieva takım en güçlü üyelerinden biriydi. Valieva, dörtlü atlayış gerçekleştirerek Olimpiyatlarda bu atlayışı yapabilen ilk kadın sporcu oldu.

Kamila Valieva’dan Açıklama

Pervıy Kanalında açıklama yapan Valieva,“Mutluyum fakat aynı zamanda duygusal açıdan yorgunum. Bu nedenle mutluluk gözyaşlarımın yanında sanırım biraz da üzüntü var. Ancak aynı zamanda Olimpiyat Oyunları’nda olmaktan kesinlikle mutluyum ve ülkemizi temsil etmek için çabalayacağım” dedi.

Valieva“CAS’ın duruşmasında yedi saat oturdum. 20 dakikalık tek bir ara oldu. Oturup olanları izledim. Çok zordu. Bu da sanırım yaşamam gereken aşamalardan biri” ifadelerini kullandı.

Dörtlü Atlayış Gerçekleştiren Tek Kadın Sporcu Valieva

ValievaPekin’de devam eden Kış Olimpiyatları’nda Rusya Olimpiyat Komitesi (ROK) ekibi kapsamında takım turnuvası sırasında altın madalya almış, aynı zamanda artistik patinajda dörtlü atlayış gerçekleştirerek olimpiyatlarda bu atlayışı yapan ilk kadın sporcu olmuştu.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!