Anasayfa » Rusya-Ukrayna Savaşının Siber Dünyadaki Çatışmaları
Teknoloji

Rusya-Ukrayna Savaşının Siber Dünyadaki Çatışmaları

Rusya ile Ukrayna arasında Ukrayna topraklarındaki savaş, fiziksel dünyada tüm şiddetiyle sürerken siber dünyada da hissediliyor. Rusya, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle birlikte 24 Şubat gece yarısı Ukrayna sınırları içinde geniş kapsamlı bir saldırıya başladı.

Savaş, her ne kadar karada tüm şiddetiyle devam ediyor olsa da siber dünyada da bir savaş yaşanıyor. Siber güvenlik şirketlerinin son paylaştığı güncel veriler, özellikle Rusya’ya olan siber saldırıların arttığını gösteriyor.

Anonymous, Rusya’daki televizyon kanallarını hackledi (27 Şubat 00:03)

Ünlü hacker grubu Anonymous, Rusya devlet televizyonunu hackleyerek Ukrayna’daki vatandaşların yaşadığı zorlukları gösteren videolar yayınlamaya başladı.

Rusya’ya ait resmi siteler kısa süreliğine çöktü (26 Şubat 18:28)

Rusya’da Kremlin, Rusya Federasyonu Devlet Duması ve Savunma Bakanlığı’nın resmi internet siteleri kısa süreliğine de olsa çöktü. Saldırının Ukrayna ve Ukrayna destekçisi ülkelerin hacker grupları tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

Rusya, en fazla siber saldırıya uğrayan ülke:

Kaspersky’ın gerçek zamanlı siber saldırı haritasına göre Rusya, şu anda en fazla siber saldırıya uğrayan ülke durumunda.

Ukrayna, siber savunmada yardım istedi:

Rusya kaynaklı Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı siber saldırılar sürerken Ukrayna’nın siber savunmadan sorumlu kurumu, sosyal medyadan “Ukrayna siber topluluğu! Ülkemizin siber savunmasına katılma zamanı geldi!” paylaşımını yaptı. Kurum, ayrıca katkı sağlamak isteyen hackerların ve siber savunma uzmanlarının doldurmaları için bir başvuru belgesi paylaştı.

Rusya hükûmetinin internet siteleri çöktü:

24 Şubat günü Rusya hükûmetine ait çok sayıda internet sitesinin hacklendiği açıklandı. Bu internet siteleri arasında Rusya Federasyonu Devlet Duması ve Kremlin internet siteleri de yer almaktaydı. Rusya’nın bazı internet sitelerindeki erişim sorunu giderilirken, bazı internet sitelerineyse halen erişilemiyor. 

Ukrayna’ya ait internet siteleri saldırıya uğradı:

23 Şubat günü, Rusya’nın Ukrayna’daki sözde cumhuriyetleri tanıdığı günden bir sonraki gün, Ukrayna hükûmetinin ve bankalarının pek çok internet sitesi, çarşamba günü yapılan siber saldırılar sonucunda çöktü. Ukrayna yönetimi, saldırılardan Rusya’yı sorumlu tuttu.