Anasayfa » Sırplar Kosava Sınırına Yığınak Yapıyor
Yaşam

Sırplar Kosava Sınırına Yığınak Yapıyor

Sirplar-Kosovasinirina-yiginak-yapiyor

Balkanlarda Sırbistan İle Kosava Yine Karşı Karşıya Geldi

Balkanlarda Sırbistan-Kosova sınırında hareketlilik yaşanıyor. Kosova Priştine’de yaşayan Sırplar’a, Kosavalı yetkililerden “Özel araçlarınıza artık Kosova plakaları takın” denilmesi üzerine büyüyen gerilimde Sırplar Rus tanklarını sınırlara yerleştirmeye başladı.

Kosova, Rusya ve Sırbistan tarafından tanınmıyor. 2008’de Sırbistan’dan ayrılan Kosova’yı ABD, NATO ve diğer ülkeler tanımış durumda. Sırplar, tanımadıkları Kosova’nın yaptığı bu hamlenin bağımsızlık işareti olarak görmeye başladı ve kabul etmiyor. Sırplar yollarda barikatlar kurmaya, bazı araçları engellemeye başladı. Priştine’de bulunan Sırp azınlıklar ortalığı kışkırtırken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic , Sırp güvenlik güçlerine yüksek düzeyde alarm çağrısı yaptı.

Sırplar sınır kesimlerine askeri yığınak yapmaya başladı. Sırp savaş uçaklarının da sınır bölgesinde uyarı uçuşları yaptıkları gelen bilgiler arasında.

Arnavutların yönettiği Kosova’daki yerel medyanın verdiği bilgilere göre, Sırplar savaşı körüklüyor.

Sırp yerel medyasına göre de Rusya, Sırpların yanında ve Kosava’nın saldırması halinde Sırplar kendini korumak için tanklarını kullanabilir.

Nato’dan İtidal Çağrısı

NATO ve AB yaşanan gerilim üzerine her iki tarafada itidal çağrısı yaptı. NATO da her iki ülkenin liderleriyle görüşüldü. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, New York’taki Birleşmiş Milletler ziyaretine ara verip ülkesine geri döndü.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!