Anasayfa » Trabzon’da kale kazı çalışmasında iskelet ve değişik aletler çıkarıldı
Yaşam

Trabzon’da kale kazı çalışmasında iskelet ve değişik aletler çıkarıldı

Akçakale Kalesi'nde sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında değişik objeler ve kafatası olmayan bir iskelet bulundu.

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Akçakale Kalesi’nde sürdürülen arkeolojik kazı çalışmalarında kafatası olmayan iskelet ile seramik ve cam parçaları, gülle ve ok uçları çıkarıldı.

Kale kazısında iskelet ve çeşitli objeler bulundu

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Doktor Öğretim Üyesi İlker Mete Mimiroğlu’nun bilimsel danışmanlığında yapılan tarihi kazı çalışmalarında, Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait sırlı seramik parçaları, cam parçaları, gülle, ok uçları ile ön değerlendirmeye göre Bizans Dönemine ait olduğu tahmin edilen kafatası olmayan bir iskelet bulundu.

İlçeye bağlı Akçakale Mahallesi’nde bulunan Akçakale Kalesi’nde Trabzon Müzesi Müdürlüğünün başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları devam ediyor.

Buluntular, incelenmek üzere koruma altına alındı.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 900 yılın üzerinde tarihi geçmişe sahip olan Akçakale Kalesi’nin büyük bölümünün yıkılmasına rağmen ana gövdesinin bugüne kadar ulaştığını belirtti. Arkeolojik kazı çalışmaları da kalenin bu bölümünde yürütülmekteydi.

Tahsisi Akçaabat Belediyesince alınan kalede 8 kişilik profesyonel ekibin arkeolojik kazılar yaptığını belirten Ekim konu hakkında açıklama yaptı.

“Belediyemizin destekleriyle sürdürülen kazı çalışmalarının, yaz mevsiminin başına kadar tamamlanmasını hedefliyoruz. Kazı çalışmalarının tamamlanması akabinde elde edilecek veriler doğrultusunda imar planında rekreasyon alanı olarak gösterilen kale alanında restorasyon projesi hazırlanacak. Gerekli onayların tamamlanmasının ardından uygulamanın yapılması için ihale sürecine başlanacak. Yapım sürecinin kısa sürede tamamlanmasıyla birlikte kale alanı ve çevresi turizme kazandırılacaktır.” Şeklinde açıklamamsını sürdürdü.

Trabzon’da tarihi bin 100’lü yıllara dayanan Akçakale Kalesi’nde yapılan kazı çalışmalarının ikinci bölümü başladı. Bizans dönemine ait 8 mezarda iskeletler, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sikkeler ve seramik parçaları ile 19. yüzyıla ait top ve bir kilisenin bulunduğu Akçakale Kalesi’ndeki kazı çalışmalarının ikinci bölümünde kafatası olmayan bir iskelet ortaya çıktı.

Kazı alanından çıkarılan buluntular ve tarihi objeler incelenmek üzere koruma altına alındı. Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Akçakale Mahallesi’nde bulunan Akçakale Kalesi’nde Trabzon Müzesi Müdürlüğünün başkanlığında sürdürülen kazı çalışmaları devam ediyor.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!