Anasayfa » Türkiye’nin uluslararası adı değişti!
Yaşam

Türkiye’nin uluslararası adı değişti!

ihracatta-made-in-turkiye-donemi-basladi_amp
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun dün Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine gönderdiği mektuba cevap geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı paylaşımda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bir mektup gönderdiğini açıkladı. Mektupta ülkemizin uluslararası toplumda kullanılan yabancı dildeki isminin değiştirilmesi konusunda adım atıldığı söylendi. Bunun ardından BM’den yanıt gecikmedi.

Birleşmiş Milletler, Turkey artık Türkiye

Mevlüt Çavuşoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

Ülkemizin marka değerini yükseltmek için Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde başlattığımız süreç nihayete eriyor. BM Genel Sekreteri’ne bugün gönderdiğim mektupla ülkemizin Birleşmiş Milletler nezdinde yabancı dillerdeki adını da “Türkiye” olarak tescil ediyoruz. Hayırlı olsun!

Geçtiğimiz yıllarda da buna benzer bir girişimler olmuştu. İç pazarda veya yurt dışına ihraç edilip satılan bir ürünün ülkemizde üretildiğini gösteren Made In Turkey ibaresi yerine Made In Türkiye’nin yer almasına ilişkin bir karar çıkmıştı.

Şimdiyse uluslararası toplumda ve özellikle BM resmi belgelerinde Turkey yerine Türkiye isimlendirmesinin kullanılmasına karar verildi.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!