Anasayfa » Ünlü Analist Bitcoin Fiyatının Patlama Yapacağını Düşünüyor
Finans Flaş Haber Kripto Para

Ünlü Analist Bitcoin Fiyatının Patlama Yapacağını Düşünüyor

unlu-ekonomist-patlama-dusunuyor
Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde bir düşüş trendine girse de uzmanlar durumdan umutlu. Kripto para piyasalarının güvenilir analistlerinden Willy Woo'nun yükselişin tekrar başlayacağına dair inancı tam. Ünlü analist, önde gelen kripto para biriminin kısa süre içinde 50.000 dolar ile 65.000 dolar arasındaki banda tırmanacağını düşünüyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde bir düşüş trendine girse de uzmanlar durumdan umutlu. Kripto para piyasasının güvenilir analistlerinden Willy Woo’nun yükselişin tekrar başlayacağının büyük olasılık olduğunu düşünüyor.

Ünlü analist, önde gelen kripto para biriminin kısa süre içinde 50.000 dolar ile 65.000 dolar arasındaki banda tırmanacağını düşünüyor. Bitcoin fiyatının ocak ayındakine benzer bir grafik çizdiğini belirten Woo, böyle bir senaryoda fiyatın çok kısa zamanda 50.000 bin dolara fırlayabileceğini söyledi. Woo, bu yükselişin arkasında olabilecek sebepleri açıkladı.

Bitcoin Arzı Azalıyor

Bitcoin fiyatı, temmuz ayında Tesla’dan Elon Musk, Twitter’dan Jack Dorsey ve Ark Invest’ten Cathie Wood’un yorumları sayesinde yükseldi. Lider kripto para birimi ayrıca, Amazon‘un Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmeye başlayacağına dair söylentiler üzerine hızlı bir yükselişe başladı ancak dev şirket bu iddiayı sonradan yalanladı. ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell’ın geçen çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında geçici enflasyonist şoklar olasılığını kabul etmesi de BTC fiyatının yükselişine katkı sağladı.

Willy Woo’ya göre bütün bu olayların arasında en çok dikkate değer olan ise Bitcoin’in fiyat toparlanma döneminin artan likit arz şokuyla aynı zamana denk gelmesi olabilir. Willy Woo, uzun dönem yatırımcıların borsalarda bulunan Bitcoinleri kendi cüzdanlarına göndererek bir arz sorunu yarattığını açıkladı. Analist, 1 Ağustos’ta, mevcut arz ile Bitcoin fiyatları arasındaki yüksek farka belirterek şunları söyledi:

“Bugün itibariyle, likit arz göstergesi, 55 bin dolarlık fiyat seviyesi ile tutarlı bir seviyede. 2 haftadan kısa sürede görülen %44’lük güçlü bir fiyat artışına rağmen, Bitcoin hala çok ucuz bir seviyede bulunuyor.”

Madenciler Geri Dönüyor

Çin’in mayıs ayında kripto para birimi madenciliğini yasaklaması, bu yaz Bitcoin fiyatlarını büyük ölçüde etkiledi. Karar, küresel Bitcoin üretiminin yarısından fazlasını oluşturan Çin madencilik endüstrisini felç etti. Popüler kripto analitik platformu Glassnode, madencilerin ortaya çıkan ek maaliyetler nedeniyle ellerindeki Bitcoin’i satışa çıkardığını duyurdu.

Ancak bu durum değişiyor. Willy Woo, madencilerin tekrardan BTC biriktirmeye başladığını açıkladı. Woo’ya göre bu durum, piyasada bulunan BTC miktarının azalacağını ve fiyatın tekrar yükselişe geçeceğini gösteriyor.

Balinalar Çok Hareketli

Geçen hafta Bitcoin balinaları çok güçlü alımlar yaptı. Willy Woo, bu alımların Bitcoin’in 29.300 dolardan 42.600 doların üzerine çıkmasına en büyük pay sahibi olduğunu belirtti.

Adreslerinde 1.000’den fazla BTC tutanların balina olarak adlandırıldığını açıklayan Woo, “Bu hesaplar piyasanın yön eğilimini özel olarak etkilemeseler de yaptıklar alımlarla güçlü bir yükseliş senaryosuna işaret ediyorlar.” dedi. Analist, büyük ya da küçük tüm yatırımcıların art arda dokuz gün boyunca Bitcoin satın alarak yükselişe sebep olduğunu, kendisinin bile böyle bir olayla daha önce karşılaşmadığını söyledi. Başarılı analist, bu üç sebepten dolayı yakın zamanda Bitcoin fiyatının 50.000 doların üstüne çıkacağına inandığını açıkladı. Woo şöyle konuştu:

“Tüm yatırımcılar tarafından yapılan mevcut satın alma güçlü bir yükselişi işaret ediyor.”

Bitcoin Dominance Değeri Artıyor

Bitcoin Dominance (BTCD) endeksi de son günlerde bir yükseliş trendi görüyor. BTCD 31 Temmuz günü %49,2 ile 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu değer en son mayıs ayında bu rakamlara ulaşmıştı. Bu yılın başında yani ocak ayında ise BTCD, %73,9 seviyesindeydi.

BTCD endeksi, Bitcoin’in piyasa değerinin kripto para piyasasının değerine oranı kullanılarak hesaplanıyor. Görüldüğü üzere, Bitcoin’in diğer kripto para birimleri üzerindeki hakimiyetini gösteriyor.

Kripto para borsası Kraken’in araştırma bölümünün yöneticisi Pete Humiston şöyle konuştu:

“Altcoinler, son birkaç aydaki düşüşlerin ağırlığını hisseti. BTC’nin kripto para sektörünün ‘güvenli limanı’ olmasından dolayı Bitcoin Dominance değerindeki artış, piyasa katılımcılarının altcoinlere geri dönme konusunda isteksiz olduğunu gösteriyor.”

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!