Anasayfa » Kasım’da Temettü Dağıtacak Şirketler
Borsa Finans

Kasım’da Temettü Dağıtacak Şirketler

Borsanın ve ekonominin Kasım ayı performansını merakla takip ederken ay içinde temettü dağıtacak 9 şirket ve temettü miktarları neler?

Borsaya yer alan şirketlerin elde ettiği kârı dağıtmasına, hisse sahipleriyle paylaşmasına ‘temettü’ deniyor. Detaylar için Borsada Temettü Oranının Önemi hakkında yazımızı okuyarbilirsiniz.

Uluslararası belirsizlikler, savaş gündemiyle dalgalanan Borsa İstanbul’da bazı yatırımcılar ise kısa vadeli hareketlerden korunmak için yatırımlarında temettü stratejilerine ağırlık veriyor. Özellikle orta ve uzun vadeli yatırımlar da temettü oranı önemli bir gösterge. Yatırımların yönüne karar verilirken, sepet yapılırken bir tercih sebebi.

Kasım Ayında temettü dağıtacak şirketler

Temettü ödeme tarihlerini şirketler kendileri belirlenirken, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden de duyuruları yapılır. Ödeme tarihi onaylanan şirketler, 2 iş gününde bedeli mevcut yatırım hesaplarına nakit olarak aktarır. Kasım ayında toplam 9 şirketin hissedarlarına temettü dağıtması bekleniyor.

2023 Kasım ayında temettü dağıtması beklenen 9 şirket ve temettü miktarları:

Koroplast (KRPLS) 17 Kasım’da pay başına net 0,05 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 21 Kasım’da hesaplarda olacak.

Duran Doğan (DURDO) 21 Kasım’da pay başına net 0,14 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 23 Kasım’da hesaplarda olacak.

Aselsan (ASELS) 22 Kasım’da pay başına net 0,08 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 24 Kasım’da hesaplarda olacak.

Doğuş Otomotiv (DOAS) 24 Kasım’da pay başına net 5,11 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 26 Kasım’da hesaplarda olacak.

SDT Uzay (SDTTR) 24 Kasım’da pay başına net 0,35 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 28 Kasım’da hesaplarda olacak.

Kayseri Şeker (KAYSE) 28 Kasım’da pay başına net 0,21 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 30 Kasım’da hesaplarda olacak.

Kardemir Demir Çelik A (KRDMA) 28 Kasım’da pay başına net 0,10 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 30 Kasım’da hesaplarda olacak.

Kardemir Demir Çelik B (KRDMB) 28 Kasım’da pay başına net 0,10 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 30 Kasım’da hesaplarda olacak.

Kardemir Demir Çelik D (KRDMD) 28 Kasım’da pay başına net 0,10 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 30 Kasım’da hesaplarda olacak.

Lokman Hekim (LKMNH) 30 Kasım’da pay başına net 0,21 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 4 Aralık’ta hesaplarda olacak.

Özsu Balık (OZSUB) 30 Kasım’da pay başına net 0,06 TL temettü dağıtacak ve ödemeler nakit olarak 4 Aralık’ta hesaplarda olacak.

Temettü nedir?

Şirketin kârını yatırımcıları ile paylaşma kararı almasına ise temettü denilmektedir. Temettü, kâr payı olarak da bilinir. Borsada işlem gören şirketler, elde ettiği kârı şirketin büyümesi için kullanmakta ya da ortaklarına dağıtmaktadır. Temettü her zaman nakit olarak dağıtılmaz. Karı kullanım şekline göre eğer sermaye arttırmı yöntemi tercih edilir ise hisse senedi olarak da dağıtlabilir. Temettü dağıtımında şirketin hissesine sahip olan tüm ortaklar, hesabında bulundurduğu hisse oranında bu kârdan yararlanmaktadır. Tüm şirketler temettü ödemesi yapmak zorunda değildir. Temettü dağıtım kararı, yönetim kurulunun teklifi üzerine şirket genel kurulunda alınan karar sonucunda gerçekleşir. Şirket eğer yatırımcılarına temettü ödemeye karar verirse, bunu periyodik aralıklarla ya da istediği belirli dönemlerde yapabilir.

Sitemizde yer alan bilgi ve haberler, tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yazar Hakkında

Ece Karaca

Ekonomist, Yazar.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!