Anasayfa » Yaşlanmayı Tersine Çevirmek Mümkün mü?
Yaşam

Yaşlanmayı Tersine Çevirmek Mümkün mü?

yaslanmak-gericevirmek-mumkunmu

Yaşlanmayı Tersine Çevirmek Mümkün mü?

Kök hücre araştırmacısı Japon Shinya Yamanaka uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkan bulgularını 2006 yılında bilim çevrelerine sunarak, organlardaki yaşlanmanın geri dönüşü olmayan bir süreç olmadığını kanıtladı. Yamanaka yetişkin hücrelerde sadece dört geni aktif hale getirerek kök hücre-benzeri bir duruma dönüştürülebildiğini ortaya koymuştu.

Bu dört gen Yamanaka Faktörü olarak tanınıyor. “İndüklenmiş pluripotent kök hücreleri” (iPS) bilim dünyasında önemli bir ses getirmesinden altı yıl sonra ödüllendirildi. Yamanaka, İngiliz meslektaşı John Gurdon ile birlikte Nobel Tıp Ödülünü aldı.

Salk Enstitüsü’nden Juan Carlos Izpisua Belmonte liderliğinde bilim insanları, yetişkin bir farenin bu dört genine müdahale ederek kök hücre benzeri duruma dönüştürmeyi başardılar.

Bu araştırmanın sonuçları Cell dergisinde yayımlandı. Yaşlanmanın yalnızca tek yönde ilerlemediğini göstermek isteyen araştırmacılar, yaşlanmanın biçimlendirilebilir, hatta dikkatli bir manipülasyonla geri döndürülebileceğini de kanıtlamaya çalışıyorlar.

Bu araştırmanın başlangıç noktası, Yamanaka yöntemiyle değişim geçirilen hücrelerin kısa zamanda gençleşmesi. Bu araştırmada, orta yaşlı bir farenin hasar görmüş kasları ve pankreası gençleştirildi. Hutchinson-Gilford progeria sendromu (yaşlılık hastalığı) olan bir farenin ömrü % 30 oranında uzatıldı.

Biontech Kurucusu Şahin, Yaşlanmayı Tersine Çevirmek Mümkün

BioNTech kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Alman Bild gazetesine benzer bir konuda demeç verdiler. Şahin ”yaşlanmanın biyolojik bir durum olduğunu belirterek deri hücrelerinin belirli faktörlerle yeniden programlanabileceğinin, yani gençleştirilebileceğinin onlarca yıl önce görüldüğünü” açıkladı. 

Şahin, bu faktörlerin MRNA aracılığıyla hücrelere sızdırılabileceğini anlatan Şahin, “Bir bilim kurgu filmindeki gibi birdenbire yaşlı insanları genç insanlara dönüştüremezsiniz. Ancak belki hasar görmüş bir kalbin veya diğer hasarlı veya eski organların tamamen veya kısmen yaşlanma sürecini tersine çevirebilirsiniz. Bunun bir gün mümkün olacağına kesinlikle inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!