Anasayfa » Yeni Zelanda’da Terör Saldırısı
Yaşam

Yeni Zelanda’da Terör Saldırısı

yenizelandada-bicakli-saldiri-yapildi

Ülkenin en büyük kenti Auckland’de New Lynn alışveriş merkezindeki bir süpermarkette Sri Lanka asıllı bir zanlı bıçaklı saldırı düzenledi. Saldırı sonrası 3’ü ağır en az 6 kişinin yaralandığı açıklandı.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern saldırıyı “terör saldırısı” diye nitelendirirken zanlının İŞİD sempatizanı olduğunu açıkladı. Başbakan Arden “Bugün olanlar alçakça, nefret dolu ve yanlıştı” dedi.

Polis açıklamasında, zanlının süpermarketteki saldırının ardından 60 saniye içinde öldürüldüğünü belirtti. Zanlının bıçağı bir dükkandan satın aldığını kaydedildi. Yetkililer ayrıca saldırganın Ekim 2011’de Yeni Zelanda’ya gelen bir Sri Lanka vatandaşı olduğunu ve 2016’dan beri ulusal güvenlik birimlerinin takibinde olduğunu söyledi.

Saldırganın geçen yıl bıçaklı saldırı düzenleyeceği şüphesiyle gözaltına alındığı ve mahkemeye çıkartıldığı açıklandı. Saldırganın evinde yapılan aramalarda IŞİD örgütüne ait propaganda materyalleri bulundu. Saldırganın suçlu bulunarak bir yıl toplum içinde gözetim altında tutulmasına karar verildiği açıklandı.

Ülkedeki En Büyük Terör Saldırısı 2019

Ülkede yaşanan en büyük terör olayı 15 Mart 2019’da Christchurch şehrindeki El Nur Camii ve Linwood İslam Merkezi’nde yaşandı.

Beyaz ırkın üstünlüğünü inanan 29 yaşındaki terörist Brenton Tarrant, gerçekleştirdiği silahlı terör saldırısında 51 kişiyi öldürmüş 49 kişiyi de yaralamıştı. Temmuz 2019’da yargılanan terör zanlısı Tarrant, Yeni Zelanda yasalarında ki en ağır ceza olan hafifleştirilmesi mümkün olmayan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Başbakan Jacinda Ardern ,Yeni Zelanda’da otomatik ve yarı otomatik silahları yasaklarken, bunların büyük bir kısmı toplatılmış ve ulusal yas ilan edilmişti.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!