Anasayfa » Yeşilçam’ın Fato’su Hayata Gözlerini Yumdu
Yaşam

Yeşilçam’ın Fato’su Hayata Gözlerini Yumdu

fatma-girik-hayata-gözlerini-yumdu1

Deniz Gözlü Güzel Fatma Girik Hayata Gözlerini Yumdu

Yeşilçam’ın dev ismi Fatma Girik 79 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kaldırıldığı hastaneden bugün acı haber geldi. Hastaneden yapılan açıklamada, Girik’in Covid-19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görürken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

Fatma Girik için yarın saat 10.00’da Şişli Belediyesi’nde belediye çalışanlarının katılacağı anma töreni düzenlenecek. Girik için ikinci tören ise saat 11.00’de Cemal Reşit Rey’de yapılacak. Girik’in cenazesi, Teşvikiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Bodrum’a gönderilecek.

İstanbul’da Başlayan Hayat Hikayesi

12 Aralık 1942 tarihinde Hayri ve Münevver Girik’in üç çocuğundan biri olarak İstanbul’da Sultanahmet semtinde doğdu.  İstanbul Kız Lisesi‘ni (modern Cağaloğlu Anadolu Lisesi) bitirdi. Bu dönemde annesiyle birlikte filmlerde figüranlık yapmaya başladı. 1957 yılında yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri‘nin yaptığı Leke filminde rol aldı. 1958 yılında yönetmenliğini Memduh Ün’ün yaptığı Murada Ereceğiz filminde rol aldı.Bu filmin ardından birkaç yapımda daha oynadı. Memduh Ün‘ün yönetmenliğinde 1960 yapımı Ölüm Peşimizde‘de oynadı. Filmde Ayhan Işık’ın canlandırdığı ve bir fabrikada şoförlük yapan Burhan’ın evlenmeyi planladığı fabrika işçisi Zehra karakterini oynadı.

Memduh Ün ile sette tanışıp başlayan 55 yıllık bir aşk hikayesi 2015’te Memduh Ün’ün vefatıyla son buldu.

Hürriyet gazetesine verdiği bir röportajda Memduh Ün için hislerini ”Aşk mı sevgi mi? Senin bir parçan oluyor. Annen, baban, gözün, kalbinin yarısı, her şeyin oluyor. Memduh da benim için öyle…” diyerek anlatmıştı.

Fatma Girik, İstanbul’da 1989’da Sosyaldemokratçı Halkçı Parti’den (SHP) Şişli Belediye Başkanı seçildi ve beş yıl bu görevi sürdürdü.

Belediye başkanlığı yaptığı sırada Söz Fato’da (1990) adlı televizyon programını hazırladı. Fatma Girik, aynı yıl rol aldığı Gün Ortasında Karanlık filmi sonrası beyazperdeye uzun bir ara verdi. 2005 yılında rol aldığı Sinema Bir Mucizedir yapımıyla geri döndü ve ardından oynadığı Babalar ve Evlatlar (2012) adlı televizyon dizisiyle ekranlara veda etti.

İstanbul’un karmaşasından kaçan Fatma Girik hayat arkadaşı Memduh Ün ile 20 sene önce Bodrum Torba’ya taşındı.

Oynadığı Filmlerden ve Ödüllerden Bazıları

Sinema kariyeri boyunca yüzlerce filmde rol alan Girik, 1965 yılında Keşanlı Ali Destanı, 1967 yılında Sürtüğün Kızı filmleriyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı. 1969 yılında Ezo Gelin (1968), 1970 yılında Büyük Yemin (1969) ve Boş Beşik (1969), 1971 yılında Acı (1970) filmlerindeki rolleri ile Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü. Fatma Girik 180’den fazla filmde rol aldı.1978 yılında Kemal Sunal’la birlikte Can Film adlı yapım şirketini kurdu.

Fato’nun Vasiyeti

Fatma Girik, Posta gazetesine verdiği son röportajında kendisine vasiyeti sorulduğunda, ”Öldüğümde arkamdan kötü konuşmasınlar bana yeter! Kimsenin canını yakmadım, kimseye kötülük yapmadım, kul hakkı yemedim, kimseyi hor görmedim, kimseye şımarıklık ya da güç gösterisi yapmadım. En önem verdiğim şey bu. İyi insan olmak, dünyadaki her şeyden daha zordur. Sanatımın da hakkını verdim. Halkın sanatçısı oldum.” diyerek cevap verdi.

Her kesimden Yas Mesajları

Ölüm haberinin duyulmasından itibaren Fatma Girik için sanat camiasından başta yakın dostları olmak üzere, herkes taziye ve Fatma Girik ile olan anılarını paylaşmaya başladı. Bunun dışında siyaset, iş dünyası, halktan, her kesimden yas mesajları gelmeye devam ediyor.

Nurlar içinde uyu deniz gözlü güzel kadın…Bu halk seni hiç unutmayacak.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!