Anasayfa » Yine Kasırga Yine New Orleans
Yaşam

Yine Kasırga Yine New Orleans

ıdakasırgasılouisianadaetkilioldu1

Ida Kasırgası Louisiana Eyaletine vurdu

ABD’nin şimdiye kadar yaşadığı en şiddetli kasırgalardan biri olan Ida Kasırgası, Meksika Körfezi kıyısındaki Louisiana eyaletine ulaştı. Karaya vuran kasırga 16 saat sonra tropik fırtınaya dönüştü. Kasırganın seviyesi de “son derece tehlikeli” olarak nitelendirilen 4. kategoriye yükseldi. Louisiana’yı etkisi altına alan kasırga nedeniyle eyaletin kıyı bölgelerinden binlerce kişi iç kesimlere ve sığınaklara tahliye edildi. Yetkilerin yaptığı açıklamalara göre 2 kişi yaşamını yitirdi ve bu sayının artmasından endişe ediliyor.

Kasırgası’nın Mississippi Nehri’nin ağzına aşırı miktarda su sıkıştırması nedeniyle nehrin akış yönü bir süreliğine tersine doğru akmaya başladı.

Kasırganın saatteki hızının zaman zaman 240 km’ye ulaşması sonucu New Orleans’ta bir milyondan fazla hane elektriksiz kaldı. Louisina’nın en büyük elektrik şirketi Entergy, elektrik kesintilerinin kaynağını henüz belirleyemediklerini, kasırganın hasarını tespit etmenin günler sürebileceğini, elektrik kesintilerinin giderilmesinin ise “haftalar sürmesini” beklediklerini duyurdu. Eyalet yetkilileri, elektrik ve iletişim kesintilerinin arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını açıkladı. Eyalette arama kurtarma çalışmaları için 5 bin ulusal muhafız görevlendirildi. Yaşanan zorluklar yüzünden hasarın tam boyutunun henüz tespit edilmesinin mümkün olmadığı açıklandı.

2005 yılında eyaletin en büyük şehri New Orleans’ı yerle bir eden Katrina Kasırgası‘nda bin 800 kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan felaketken sonra kentte sellere önlem olarak setler kurulmuştu.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!