Anasayfa » ABD resmen Bitcoin’i tanıyacak
Kripto Para

ABD resmen Bitcoin’i tanıyacak

amerıka-bitcoin

Beyaz Saray ABD Başkanı Joe Biden’in kripto yürürlüğüne ilişkin planladığı yürütme emrinin en önemli noktalarını açıkladı. Ülkedeki dijital varlıkları tanıyacak ve düzenleyecek ve ayrıca bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gelişimini teşvik edecek.
Bu emir yatırımcıları korumaya, kripto yoluyla yasa dışı faaliyetleri azaltmaya ve ayrıca dijital ödeme sistemlerinin gelişimini teşvik etmeye yönelecek. Joe Biden, kararı günün ilerki saatlerinde imzalamayı planlıyor. Bu karar ile ABD hükümeti federal anlamda kripto yasasını ilk kez ele alıyor. Kripto para birimleriyle alakalı herhangi bir özel düzenlemeyi özetlemese de, federal kurumlara alanı büyütmede işbirliği yapma emri verdi.


Hareket, Rusya-Ukrayna savaşının ardından düzenleyicilerin kripto para birimlerine odaklanmasının ortasında beliriverdi. Savaş, bir ülkenin resmi olarak kripto bağışları talep ettiği ilk seferi temsil etmekle kalmadı, aynı zamanda kısıtlamaları aşmak için muhtemelen kripto kullanan yaptırımlı kuruluşlarla alakalı güvensizliği de gündeme getirdi.


Bu, kripto varlıkların bağımsız olduklarından dolayı oluşan yasa dışı işlerin yarattığı riski azaltmak için uluslararası bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan Biden’ın planlı düzeninde kritik bir yerde.
Yeni kanun ayrıca Federal Rezerv tarafından bir CBDC geliştirilmesini de destekleyecek ve diğer ülkelerle ortak gelişmeyi teşvik etmeyi hedefliyor. Çin, Kış Olimpiyatları sırasında dijital yuan’ı piyasaya çıkartarak, dijital para birimini piyasaya süren ilk ülkeler arasında yer aldı.

Hazinenin “paranın geleceği” raporu

Hazine Sekreteri Janet Yellen, dijital para birimlerine artan talepte, “paranın geleceği” ve ödeme sistemleri hakkında bir rapor hazırlayacağını söyledi.
Yellen’ın Salı günü gizlice ulaşılan açıklamasının bir kısmı Beyaz Saray’dan yayınlanan bilgilerle birbirlerini tamamlıyor. Yellen, Hazine’nin raporu hazırlarken çeşitli hükümet kurumlarının yanı sıra tüketici ve yatırımcı koruma gruplarıyla işbirliği yapacağını söyledi.
Elizabeth Warren ve Senatörlerin sektöre yönelik son eleştirileri düşünüldüğünde, hükümetin kriptoya para karşı olumsuz bir tavır alacağı endişelerini ortadan kaldırdı. Piyasalar sızdırılan detaylara olumlu tepki verdi ve Bitcoin bu sabah 42.000 doları aştı.

Etiketler

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!