Anasayfa » ABD’nin Afganistan’dan çıkışı, Zoom’un kaybı, Çin ekonomisinde yavaşlama – Piyasalarda neler oluyor?
Ekonomi

ABD’nin Afganistan’dan çıkışı, Zoom’un kaybı, Çin ekonomisinde yavaşlama – Piyasalarda neler oluyor?

ABD Afganistan’dan ayrılışını tamamladı. Uluslararası seyahat, Covid-19’un tekrar canlanması ile zorlaşıyor. Zoom Video, daha yavaş büyüme tahmininin ardından düşüş yaşarken Çin ekonomisi, Covid-19’dan kaynaklı karantinalardan dolayı büyük durgunluk gösterdi.

1. ABD, Afganistan’dan çıkışını tamamladı

ABD, 20 yıllık savaşın ardından askerlerini Afganistan’dan boşalttı.

Ülkeden çekilmenin son günlerinde düzensizlik azalırken Taliban‘ın ülkeyi hızlı bir şekilde ele geçirmesiyle ortaya çıkan ilk kaotik sahneler, ABD başkanı uluslararası ve yerel itibarını zedeledi ve ABD’nin güvenlik garantisine ilişkin değersizlik algısı üzerine Çin ve Rusya’dan eleştiriler şiddetlendi.

Henüz küresel pazarlar üzerinde net bir değişiklik gösteremedi. Özellikle dolar, para politikası beklentileri tarafından yönlenmeye devam etti ve geçen ay frank ve yen gibi dövizleri karşısında bile yükseldi.

2. Transatlantikte seyahat git gide zorlaşıyor

Artan Covid-19 vakalarından dolay ABD ve AB, seyahat kısıtlamalarını karşılıklı olarak sıkılaştırdı. AB, yalnızca aşılı kişilerin Avrupa’ya serbestçe seyahat edebileceğine dair bir yönelge yayınladı. Üye devletlerin halk sağlığı konusunda kendi yetkileri olduğundan bu yönelgeye bağlı değil.

Bu olaylar Avrupa’da havayolu şirketleri üzerinde baskı yarattı: IAG (LON:ICAG), Vueling ve British Airways hisseleri %3,0 düşüşle altı ayın düşük seviyesini denerken Deutsche Lufthansa (DE:LHAG) %1,1 kaybetti.

3. Borsa yükselecek, Zoom baskı altında

ABD borsası yüksek açılacak. Parasal teşvikin geç ve yumuşak bir şekilde azaltılacağına ilişkin beklentiler, borsayı hala destekliyor. Dow Jones %0,2’den az yükselirken S&P 500 ve Nasdaq 100 benzer miktarlarda yükseliş gösterdi. Yeniden açılışlarla ilişkili ticaret, salgınla ilgili haberler yüzünden yine kahrolurken Dow endeksi iyi performans gösteremedi.

Pazartesi günü %12 düşüş yaşamış olan Zoom Video. İkinci çeyrek geliri yıllık bazda ‘sadece’ %54 büyüdü. Öte yandan beklenenden daha iyi sayılar paylaşarak son haftalarda düzenleyicilerden gelen çoklu saldırıları yumuşatan Çinli oyun şirketi NetEase (NASDAQ:NTES) de ilgi çekecek. Siber güvenlik uzmanı Crowdstrike, kapanış sonrasındaki raporu ile sakin olan kazanç cephesinin başını çekiyor.

4. Çin ekonomisi yavaşladı; Avrupa verileri karışık

Çin ekonomisindeki durgunluğun boyutu, ülkenin Ağustos ayına ait resmi satın alma müdürleri endekslerinde açıkça görüldü. İmalat PMI okuması 50,1 puana gerilerken hizmet endeksi 47,5 puan ile küçülme bölgesine girdi.

Avrupa’nın bazı bölümlerinde de durgunluk sinyalleri geldi: Fransa’nın Temmuz ayı tüketici harcaması %2,2 düşüşe geçerken İngiltere hanelerine verilen krediler, konut alımlarında vergi tatilinin bitmesiyle çöktü. Almanya’daki işsiz sayısının, Ağustos ayında 53.000 ile beklenenden daha büyük bir düşüş yaşaması oldu.

5. İda sonrasında petrol 70 doları aşamıyor, gözler API raporunda

İda Kasırgası’nın Meksika Körfezi’ndeki üretimine uzun süreli zarar vermediği görüldükten sonra ham petrol fiyatları 70 doları tekrar aşma konusunda zorluk yaşadı. Günde 2 milyon varile yakın potansiyele sahip rafinerilerde üretime tamamen dönüşün yavaş olacağı beklentisine rağmen benzin fiyatları da nispeten fazla değişmedi. İda’nın etkisi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) haftalık stok verilerini yorumlama işini karıştırabilir.

WTI %0,9 düşüşle 68,64 dolara gerilerken Brent %0,6 kayıpla 71,80 dolardan işlem gördü.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!