Anasayfa » Amazon’un geliri arttı, Intel’in düştü
Borsa Finans

Amazon’un geliri arttı, Intel’in düştü

E-ticaret devi Amazon'un gelirleri artarken Mikroçip devi Intel'in gelirleri düştü.

Amazon ve Intel, 2023 Temmuz-Eylül dönemine ait bilançolarını açıkladı. Ameriklı e-ticaret devi Amazon’un geliri bu yılın üçüncü çeyreğinde %13 yükselirken, mikroçip üreticilerinden Intel’in geliri ise %8 azaldı.

Şirketin net satışları, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 127,1 Milyar Dolar olarak kaydedilmişti. Yeni açıklanan bilançolara göre, Amazon’un bu yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yaklaşık %13 artarak 143,1 Milyar Dolara ulaştı.

Geçen yılın aynı döneminde 2,9 Milyar Dolarlık kar açıklayan Şirketin net karı ise 2023 3. çeyrekte 9,9 Milyar Dolar oldu. E-ticaret devi geçen yılın aynı döneminde hisse başına 28 Sent kar etmişti. Bu yılın 3. çeyreğinde ise hisse başına net karı 94 Sent olarak hesaplandı.

Intel’in açıklanan bu düşük geliri ise beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden olan Intel, geçen yılın 3. çeyreğinde 15,3 Milyar Dolar gelir sağlamıştı. Gelir pozisyonu, bu yılın aynı döneminde ise geçen seneye oranla %8 azalarak 14,2 Milyar Dolara olarak gerçekleşti.

Piyasa beklentileri Intel’in şirket gelirinin bu dönemde 13,5 Milyar Dolar olması yönünde idi. Intel, bu dönemi beklentilerin üzerinde olumlu bir gelişme ile kapatsa da hisse başına karlılıkta çok düşük bir oran yakaladı. Şirketin 3. çeyrek net karı 300 Milyon Dolar olarak bildirildi. Intel, geçen yıl aynı dönem için 1 Milyar Dolar net kar açıklamıştı. 2022 3. çeyrekte hisse başına 25 Sent kar açıklayan Intel’in bu sene aynı dönem için hisse başına karı ise 7 Sent oldu.

Sitemizde yer alan bilgi ve haberler, tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırımcı profilinize uymayabilir.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!