Anasayfa » Bitcoin ATM’leri Yasa Dışı İlan Edildikten Sonra Kapanmaya Zorlandı
Kripto Para

Bitcoin ATM’leri Yasa Dışı İlan Edildikten Sonra Kapanmaya Zorlandı

bitcoin-atm-1
İngiltere’deki tüm Bitcoin ATM’leri yasa dışı ilan edildi ve bu ATM’lerin kapatılması emredildi.

Financial Conduct Authority (FCA- Mali Davranış Otoritesi), kripto para ATM’lerinin tedarikçilerine, işlemlerini durdurmalarını; aksi takdirde yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını söyleyen bir bildiri yayınladı.

Tüm kripto para ATM’lerini izleyen Coin ATM Radar’a göre; İngiltere’de 81 tane aktif çalışan Bitcoin ATM’si bulunuyor. Bunların çoğu, FCA’nın da belirttiği marketlerde ve süpermarketlerde bulunuyor. İngiltere’de bulunan kripto para ATM’lerinin birçoğu, FCA tarafından lisanslı olmayan ve makinelerini kapatarak mağazalardan kaldırmaları söylenen en az sekiz operatör tarafından çalıştırılıyor.

FCA bu konu hakkında şunları söyledi: “İngiltere’deki kripto ATM operatörlerini makinelerini kapatmaları aksi takdirde yaptırımlarla karşılaşacakları konusunda uyardık.”

“İngiltere’de kripto varlık hizmetleri sunan kripto ATM’leri bize kayıtlı olmalı ve İngiltere’deki kara para aklama düzenlemelerine uymalıdır. Bize kayıtlı kripto varlık şirketlerinin hiçbiri, kripto ATM hizmetleri sunmak için onaylanmadı. Bu da İngiltere’de faaliyet gösteren herhangi bir kripto para ATM’sinin bunu yasa dışı olarak yaptığı ve tüketicilerin de bunları kullanmaması gerektiği anlamına geliyor.

İngiltere’de çalışan kripto ATM makineleri konusunda endişeliyiz. Bu nedenle makinelerin kapatılması aksi takdirde daha fazla yaptırımla karşı karşıya kalacaklarını belirterek tüm kripto para operatörleri ile iletişime geçeceğiz”.

Regülatör, illegal olarak faaliyet gösteren şirketlerin sahiplerinin diğer finansal işler yürütmesini yasaklayabilir, para cezası verebilir veya cezai kovuşturma yapabilir.

FCA, kripto paralar konusunda oldukça sert bir tutum gösterdi. Bitcoin ve diğer dijital varlıkları satın almasına veya satmasına izin veren İngiliz şirketlerinin, bir firma kaydının parçası olmak için denetlenmesi şartını koştu. Sadece 33 firmanın kripto varlık kaydı var ve 22 firma, bu ayın sonuna kadar ticaret yapılmasına izin veren geçici bir listede bulunuyor. Buna karşılık; FCA, listede olmayan faaliyetlerini sürdüren 110 firmanın o zamandan beri kapatıldığını söylüyor.

Regülatör şunları söyledi:

Düzenli olarak kullanıcıları, kripto varlıkların düzenlenmemiş ve yüksek riskli olduğu konusunda uyarıyoruz. Bu, işlerin ters gitmesi durumunda insanların, çok yüksek ihtimalle herhangi bir korumadan mahrum kalacağı anlamına geliyor. Bu nedenle insanlar, kripto paralara yatırım yapmayı tercih ederlerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.

Bir Bitcoin ATM operatörü olan Gidiplus, yakınlarda FCA’ya karşı açtığı davayı kaybetti. Gidiplus bu davada FCA tarafından verilen lisans kabul etmeme kararının bozulmasını talep ediyordu. Regülatör, Gidiplus’a 250 £ ‘dan daha az para yatıran kullanıcılar üzerindeki nispeten daha zayıf kimlik kontrollerinin, çok sayıdaki kötü insan yüzünden yüksek risk taşıdığını söylemişti.

Gidiplus’ın sahibi Olumide Osunkoya, bu makinelerin artık çalışmadığını söyledi. Bunları, kontrollerin daha az katı olduğu Doğu Avrupa’daki bir alıcıya sattığını ve İngiltere’deki diğer operatörler için de aynı şeyin yapılacağını üzerine ekledi. Başka bir kripto para operatörü olan Gadcet ise trade işlemlerinin artık gerçekleştirilmediğini belirtti.

İngiltere’nin en büyük kripto para şirketi Blockchain.com’un CEO’su geçtiğimiz günlerde FCA’yı eleştirdi ve düzenleyicinin denetleyici tavrın İngiltere’nin kripto para birimleri konusunda inovasyonda Avrupa’nın gerisinde kaldığı anlamına geldiğini vurguladı.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!