Anasayfa » Bitcoin için tarihi gün! Resmen yürürlüğe giriyor
Kripto Para

Bitcoin için tarihi gün! Resmen yürürlüğe giriyor

bitcoin-resmi-para-birimi-oluyor-1

Bugün Bitcoin ve kripto paralar için tarihi bir gün. El Salvador’da bugün itibarıyla Bitcoin ilk kez resmi bir para birimi oluyor. Ulusal dijital cüzdana giriş yapan her el salvador vatandaşına 30 dolar değerinde Bitcoin verilecek. Bitcoin bu önemli gelişmenin karşısında 1.8 yükselişle 52.600 dolara ulaştı. Bu sayede bitcoin ilk kez resmi para birimi sıfatını aldı.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele haziran ayında Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanımlayan yasa teklifini kongreye yollayacağını duyurmuştu. Yasanın kongreden onay almasıyla ülkede ABD Doları’nın yanında Bitcoin’in de kullanılmasının önü açıldı. Bukele, süreç kapsamında yeni 200 Bitcoin alımı daha yaptıklarını duyurdu.

OTURMA İZNİ VERİYOR

Ülkede 3 Bitcoin’lik yatırım yapan yabancı uyruklu kişilere oturum izni verileceği duyuruldu.

GÜVENİ ARTIRABİLİR

Yaklaşık 6.5 milyonluk nüfusa ve 26 milyar dolarlık ekonomiye sahip El Salvador’un günlük işlem hacmi 50 milyar dolar civarında olan Bitcoin’in fiyatını mantıksal olarak çok etkilememesi bekleniyor. ama bitcoinin resmi bir ödeme aracı olarak kullanılmaya başlanması ve her şeyin yolunda gitmesi, orta vadede Bitcoin’e ve diğer kripto paralara güveni artırabilir.

52.000 DOLARI AŞTI

Üst kısımda söylediğimiz gibi El Salvador kaynaklı bir talep patlaması yaşanması pek mümkün değil. Ancak Bitcoin’in ilk kez resmi para birimi olması çok büyük önem arz ediyor bu sebeple sosyal medyada çeşitli Bitcoin alım kampanyaları düzenleniyor.
Bu tarz kampanyalar yeterli kişiye ulaşırsa fiyatlarda harekete yol açabiliyor. Ancak bu tarz suni hareketlere karşı yatırımcının dikkatli olması gerekiyor.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!