Anasayfa » Cardano 21% oranında değer kazandı
Kripto Para

Cardano 21% oranında değer kazandı

cardano-yukselis-orani

Cardano, Index üzerinde 20,70% oranında değer kazanarak $2,526389 seviyesinden işlem gördü. Bu 20 Mayıs tarihinden beri görülen en büyük günlük yükseliş oldu.

Bu yükselişle beraber Cardano piyasa değeri $80,873197B olurken toplam kripto para piyasalarındaki değerinin oranı 3,97% oldu. Cardano kripto parasına ait en yüksek piyasa değeri $78,372926B olarak belirlendi.

Cardano Nedir?

Cardano (ADA), karmaşık programlanabilir değer transferlerinin güvenli ve ölçeklendirilebilir bir şekilde gerçekleşmesine imkan sağlıyor. Charles Hoskinson tarafından kurulan platformun geliştirilmesi ve ortaya çıkması 2015 yılında başlandı. Piyasaya sunulmadan önce 2017’de bir ICO’da yaklaşık 60 milyon dolar kazandı. Hoskinson karşımıza yeni bir isim olarak değil ayrıca kendi Ethereum’un kurucularından biri olarak biliniyor. Ancak Cardano, Ethereum’ a göre daha güvenilir, ölçeklendirilebilir ve daha verimli bir alternatifi olmayı amaçlıyor ve çalışıyor.

Cardano iddiaya göre bilimsel bir felsefeden evrilen ve araştırmaya öncelik tanıyan bir yaklaşımla geliştirilen ilk blockchain niteliği taşıyor. Cardano ayrıca Haskell programlama dilinde kodlanan ilk blockchain’lerden biri. Cardano, geçmişte geliştirilmiş olan tüm protokollerden daha gelişmiş özellikler hedefleyen bir akıllı sözleşme platformu geliştiriyor.

Cardano’nın kullanacağı demokratik yönetişim sistemi, projenin zamanla evrim geçirmesine olanak sağlarken, kendi kendini fonlayacak hazine sistemiyle de devamlılık sağlayacak. Kullanıcının ihtiyaç duyduğu gizliliği, sağlıklı bir denetimle birleştireceğini öne süren Cardano, bu sayede kendi oluşturduğu bu “denetimli bilgi işlem” sistemiyle daha geniş finansal katılıma önayak olmayı hedefliyor.

Cardano, geçtiğimiz yedi gün içinde 24,34% artış yaşadı ve 24 saatlik işlem hacmi $10,443722B veya toplam hacme göre 9,22% oranında oldu. Cardano, geçtiğimiz yedi günde $1,8787 ile $2,5496 seviyeleri arasında işlem gördü.

Cardano fiyatı 20 Ağustos tarihindeki $2,55 seviyesinden 0,91% daha düşük.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!