Anasayfa » Çekiç Formasyonu Nedir?
Kripto Para

Çekiç Formasyonu Nedir?

çekiç-formantasyonu-nedir-1

Çekiç Formantasyonu nedir? Ayı piyasası egemendir. Piyasanın alt tabanlı kademelerinde kesinleşmesi sonucunda gerçekleşen, uzun bir alt çubuğa sahip mum gibi gözükür. Alttaki çubuk üsttekine göre en az iki katı büyüklüktedir. Üstte bazen çubuk görünme

Çekiç Nasıl Analiz Edilir?

◾ Günün en yüksek değerinden aşağıya doğru küçük/orta bir gövdeye sahiptir.

◾ Fitil (Çubuk) genelde üstte çok az olur veya olmayabilir ama yeşil gövdenin alt kısmında bulunan iğne üste göre daima uzun olur.

◾ Diplerde aranmalıdır ve yeşil renkli olması olumlu bir işarettir.

◾ Çünkü yeşil rengin ardından yükseliş getirir.

◾Üst gölgenin olmaması idealdir.

çekiç-grafik-formantasyon

Yatırımcı Psikolojisine Etkileri Nelerdir?

Çekiç formasyonu genellikle düşüş trendi içerisinde bulunur. Piyasa açılışından sonra seviyeler ayıların baskısı ile sert bir şekilde düşüşe geçer. Gün içinde yavaşlar ve alıcılar piyasada üstünlüğe hakim olurlar. Fiyatlar günün en yükseğine doğru geri dönüş yapar. Ayılar güç kaybetmiş olur. Özellikle açığa satış-kısa pozisyon alanlar bu yükseliş sonucu panik içerisine girer. Özellikle gün sonuna doğru açık pozisyonlarını kapatmak zorunda olanlar panik işlemleri ile bu yükselişe dolaylı şekilde belki yardım bile etmiş olabilirler. Çekiç görünümü alan mum çubuğun gövdesi beyaz ise piyasa boğaların lehine güçlenmiştir.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!