Anasayfa » Çin ve Kuzey Kore’nin sınırları iki yılın ardından açıldı
Ekonomi Korona Virüs

Çin ve Kuzey Kore’nin sınırları iki yılın ardından açıldı

Kuzey Kore'den bir yük treni Pazar günü 2020'nin başlarından beri ilk kez Çin sınır şehri Dandong'a geld

Çin Pazartesi günü yapılan  açıklamada, koronavirüs pandemisi nedeniyle Kuzey Kore başkenti Pyongyang hükümeti tarafından kapatılan Kuzey Kore sınırının yük treni ticareti için yeniden açıldığını söyledi. Çin’in Dandong şehrinde bir ayağı bulunan Çin-Kore Dostluk Köprüsü, Çin-Kuzey Kore sınırındaki Kuzey Kore’yi Çin anakarasına bağlayan yük trenini taşımakta.

Japon ve Güney Kore medyasının daha önce bildirdiğine göre, Kuzey Kore’den bir yük treni Pazar günü 2020’nin başlarından beri ilk kez Çin sınır şehri Dandong’a geldi.

Çin Pazartesi günü bu raporları doğruladı.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian rutin bir brifingde, resmi adıyla Kuzey Kore’ye atıfta bulunarak, “Pandeminin etkisi nedeniyle, Çin ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) arasındaki demiryolu trafiği bir süreliğine askıya alındı” dedi. .

“Artık Dandong ile DPRK arasında mal taşıyan yük trenleri yeniden faaliyete başladı. Bu çalışma, pandemi önleme tedbirlerine uygun olarak yürütülecek” diye ekledi Zhao.

Yoksul Kuzey Kore, pandeminin başlangıcında Ocak 2020’de sınırlarını kapattı ve dev kuzey komşusuna gelen ve giden tüm kara trafiğini tıkadı.

Yakın ekonomik müttefik

Çin ve Kuzey Kore 1.352 kilometre uzunluğunda bir sınırı paylaşırken, Kuzey Kore gümrük idaresine ev sahipliği yapan liman kenti Dandong, sınırı oluşturan Yalu Nehri üzerinde bulunuyor.

Yakın bir ekonomik müttefik olan Çin, izole edilmiş ülkenin ticaretinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor.

Kuzey Kore uzun süredir uluslararası ticaretini büyük ölçüde sekteye uğratan yaptırımlara maruz kalmaktaydı, bu yaptırımlar nedeniyle ülkenin ithalatı öneml, bir miktarda düşmüştü.

Kuzey Kore, sınırları içinde virüs vakası olmadığını iddia ediyor, ancak kronik kış gıda kıtlığı ile mücadele ettiği ve bu yüzden ülkenin ekonomisinin sarsıldığı biliniyor

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!