Anasayfa » Güncelleme sonrası Ethereum arzı azalırken, fiyatlar fırladı!
Finans Kripto Para

Güncelleme sonrası Ethereum arzı azalırken, fiyatlar fırladı!

ethereum-fiyatlar-firladi

EIP-1559 güncellemesinden sadece iki gün sonra, ETH fiyatı 3.000 doları geçti. Ethereum arzı azalırken, ETH de mayıs ayından bu yana ilk kez bu seviyeleri çıktı.

Ethereum arzı azalıyor!

Ethereum, mayıs ayından bu yana ilk kez 3.000 doların üzerinde işlem görüyor.

ETH fiyatı,son 24 saat içinde yaklaşık %15 artarak, 3.147 dolara kadar yükseldi. Piyasa toparlanmaya başlamadan önce 20 Temmuz’da yaklaşık 1.730$’a düştü; o zamandan beri hemen hemen her gün yeni zirveler kaydederek yükselişine devam etti.

20 Temmuz’dan 2 Ağustos’a kadar ETHUSD, günlük zaman diliminde 13 ardışık yeşil mum yaktı. Bu, Ethereum için tarihindeki en uzun yeşil kapanış oldu. Fakat yükseliş momentumuna devam etmeden önce, 3 Ağustos’ta kısa bir süreliğine düşüş yaşadı.

Ethereum neden yükseldi?

Yükselişin arkasındaki en önemli faktör, Ethereum’un perşembe günü ana ağda faaliyete geçirilen ve ağa ücret yakma mekanizması getiren EIP-1559 uygulamasıydı.

EIP-1559, gas sistemine sabit bir ücret getirerek, Ethereum işlemlerini daha öngörülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Uygulamanın en dikkat çeken tarafı , ücretin büyük bir kısmının yakılarak dolaşımdaki ethereum arzının azaltılması.

Yakılan tokenlerde en büyük pay, önde gelen NFT pazarlarından biri olan OpenSea’ye ait. Gerçekten de NFT piyasası son zamanlarda bir çılgınlık içinde. Elbette bu, Ethereum için iyiye işaret. Nitekim NFT’lerin büyük çoğunluğu ETH ağında faaliyet gösteriyor ve ETH genellikle ödemelerde bir para birimi olarak kullanılıyor.

Bu arada 6,5 milyondan fazla ETH, Ethereum’un stake sözleşmesine yatırıldı, Popüler blockchain analiz firması Glassnode’dan gelen veriler, yaklaşık 10 milyon ETH’nin DeFi’de kilitlendiğini gösteriyor. Bu da ETH arzının %22,5’inden fazlasının akıllı sözleşmelerde kilitli olduğu anlamına geliyor.

Bir taraftan bu sözleşmeler kapsamında kilitlenen token miktarı yükselirken, diğer taraftan da şimdiden EIP 1559 ile birlikte 8.750’den fazla ETH yakıldı. Dolayısıyla ETH’ye yönelik talep artarken, dolaşımdaki coin miktarı azalıyor.

ETH piyasalarında, en son mayıs ayındaki kripto çılgınlığı döneminde benzer bir olay yaşandı. O dönemde varlığın fiyatı 3.000 doları geçti. Dahası piyasayı çepeçevre saran çöküşten önce, çoğunlukla DeFi sözleşmelerinde kilitlenen token miktarındaki artışın etkisiyle, ETH fiyatları 4,357 doları aştı.

Şimdi de Ethereum arzı azalmaya devam ederken, ETH fiyatı da 3100 doları bir kez daha aştı. Fakat şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala yaklaşık %30 daha düşük bir seviyede işlem görüyor.Kim bilir belki bir gün bitcoini bile geçer.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!