Anasayfa » İç hat uçuşlarında PCR test zorunluluğu kalktı
Flaş Haber Korona Virüs

İç hat uçuşlarında PCR test zorunluluğu kalktı

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, iç hat uçuşlarında tüm yolcular için PCR test zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, iç hat uçuşlarında yabancı yolcular dahil olmak üzere tüm yolcular için PCR test zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Uçuşlarda artık yolcuların sadece temaslı veya pozitif olmadıklarını kontrol etmek için HES kodu ibraz etmenin yeterli olacağı belirtildi.

Kovid 19 virüsüyle mücadele etmek ve yayılımını önelemk amaçlı İçişleri Bakanlığı’nın 6 Eylül 2021’de yayımladığı genelde, iç hat uçuşlarında check-in (bilet kontrol) sırasında HES kodu aracılığıyla aşılı, geçirilmiş kovid-19 hastalık veya azami 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi şartı aranıyordu. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla iç hatlarda PCR testi zorunluluğunun kaldırıldığını duyurdu.

Bu karardan önce iki doz Korona aşını olmamış ve ikinci dozun üzerinden 14 gün geçmemiş kişilerin şehirlerarası uçak yolculuğu yapabilmeleri için negatif PCR testi verme zorunlulukları vardı. Bu karala THY bu zorunluluğu ortadan kaldırdı.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Bilal Ekşi, yeni alınan kararla ilgili twitter hesabından yaptığı açıklamada “Yetkili makamlarımızın aldığı karar doğrultusunda tüm yolcularımızdan İç hat uçuşlarında PCR test zorunluluğu kaldırılmıştır. HES kodunu ibraz yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sağlık bakanı Koca, Twitter üzerinden aşısızlara çağırı yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda aşı randevusu alıp ancak yaptırmayanlara çağrıda bulundu. Bakan Koca, “Randevusunu alıp, yaptırmadığınız aşı sizi korumaz. Aşılarınızı lütfen ertelemeyin” dedi. Altılı kapsüllede bulunan aşılar aşı randevusundan hemen önce özel medikal dolaplarından çıkarılıp aşılanmak için hazırlanıyor. Randevu alıp gelmeyen kişilerin aşıları, bu dondurma işleminin tekrar edilmesi aşının içeriğini bozabileceği için yapılamıyor ve aşılar geçersiz oluyor. Toplum olarak Kornona virüsünün aşılabilmesi için uzmanları toplumun en az %70 il %85’inin aşılanması gerektiğini uzmanlar belirtiyor. Buna karşılık, bilnen normal gribin sürü bağışıklığı eşiğine ulaşması için toplumun %33 ila %44 arasında aşı olması yeterli görülüyor.

15 Ocak 2022 tarihinde yapılan açıklamaya göre Türk Hava Yolları (THY) iç hat uçuşlarında tüm yolcular için PCR test zorunluluğunun kaldırıldığını, HES kodu ibraz etmenin yeterli olacağını açıkladı.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!