Anasayfa » James Webb Uzay Teleskobundan, yeni galaksi görseli!
Teknoloji

James Webb Uzay Teleskobundan, yeni galaksi görseli!

James Webb-uzay-teleskobu
James Webb Uzay Teleskobu, hız kesmeden uzaydan yeni görüntüler paylaşmaya devam ediyor.

 James Webb Uzay Teleskobu, yeni bir galaksi olan Araba Tekeri Galaksisi’nin büyüleyici ve eşsiz bir görüntüsünü paylaştı.

Araba Tekeri Galaksisi Dünya’dan 500 milyon ışık yılı uzakta bulunuyor.

Araba Tekeri Galaksisi (The Cartwheel Galaxy)

The Cartwheel Galaxy 1941 yılında İsviçreli astronom Fritz Zwicky tarafından keşfedildi. The Cartwheel Galaxy olarak adlandırılan bu gezegen Dünya’dan yaklaşık 500 milyon ışık yılı uzaklıkta.

Gezegenin böyle isimlendirilmesinin sebebi iki spiral galaksinin çarpışmasından sonra oluşması ve iki at arabasının tekerleğine benzemesinden kaynaklanıyor.

NASA James Webb’den yeni canlı fotoğraflar

James Webb uzay teleskobu Twitter hesabında açıklamaya “Tekerleği yeniden icat etme zamanı” komik bir paylaşımda bulundu.

James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği son görüntü, solda iki küçük sarmal gök ada ve bir tekerleğe benzeyen büyük, pembe ve benekli bir gök ada. Bu zamana kadar çok uzakta olmasından dolayı gözlemlemek ve fotoğraf çekmek oldukça zordu. Böylece bu galaksi hakkında elimizde pek fazla bilgi yoktu.

The Cartwheel Galaxy hakkında bilinen tek şey, merkezde küçük bir spiral galaksi olduğuydu. Dışında ve etrafında da farklı renklerde katmanın var olduğunu da biliyorduk.

Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği görüntüde mavisarı ve turuncu renkler baskın bulunuyor. James Webb Uzay Teleskobunun çektiği görüntüler ise gök cisminin henüz bir geçişte olduğunu gösteriyor. Bu yeni çekilen görüntülerle galaksinin geçmişi hakkında çeşitli yeni bilgilere ulaşılması bekleniliyor.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!