Anasayfa » NASA James Webb’den yeni canlı fotoğraflar
Teknoloji

NASA James Webb’den yeni canlı fotoğraflar

NASA-uzay-aracı1
NASA, James Webb tarafından çekilen renkli fotoğrafları yayınladı.

NASA, Hubble teleskobunun bir sonraki modeli James Webb için uzun yıllar boyunca üzerinde çalıştı. Bu yılın başında ise bazı olumsuz sebepler nedeniyle erteleme kararı alsa da teleskobu sonunda uzaya fırlattı.

Yörüngesine yerleşen uzay aracı James Webb kaydettiği ilk canlı fotoğraflar paylaşıldı. NASA James Webb tarafından çekilen diğer renkli fotoğrafları paylaştığı bir canlı yayın başlattı.

NASA, 25 Aralık’ta gönderdiği James Webb teleskobu canlı fotoğrafları Türkiye saati ile 17.30 da paylaşmaya başladı. İzlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.


NASA sosyal medyadan paylaşımlarında şunlar söylendi:

James Webb Uzay Teleskobu’ndan (dünyanın en büyük ve en güçlü teleskobu) alınan ilk tam renkli görüntülerin daha fazlası bugün saat 10:30 EDT’de (Türkiye saati ile 17:30’da) canlı yayınımızda paylaşılacak.

James Webb evrenin doğuşunu inceliyor

NASA’nın bugün Beyaz Saray’da yaptığı etkinlikte ABD Başkanı Joe Biden, evrenin en eski galaksilerini ilk renkli fotoğrafı paylaştı ve diğer fotoğrafları canlı yayında inceledi.

James Webb renkli fotoğrafları
SMACS 0723

Paylaşılan bu fotoğrafta ölmekte olan bir yıldızın patlamasıyla birlikte etrafa saçılan partikülleri bir bulutsu içerisinde görülüyor. Turuncu olan yerler moleküler hidrojen atomlarını, mavi alanlar ise iyonize olan gazları temsil etmekte.

James Webb renkli fotoğrafları
Sothern Ring Nebula

Çarpışan ve kara delik tarafından yutulan galaksilere ait diğer görseller:

James Webb renkli fotoğrafları
Stephan’s Quintet

Bu fotoğrafta yeni doğan yıldızları ve doğmak üzere olan yıldızların gaz bulutu hali gözlemlenmekte. Fotoğrafları orijinal boyutları için: NASA

James Webb renkli fotoğrafları
Carina Nebula

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstangram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!