Anasayfa » Kriptoda yeni facia: ABD, Bitcoin madenciliğini yasakladı!
Kripto Para

Kriptoda yeni facia: ABD, Bitcoin madenciliğini yasakladı!

Kripto-Para-Madenciligi
New York Senatosu, kripto para madencilik yasağı için yasa tasarısını onayladı. Bu onaylanan yasaya göre, fosil yakıt kullanan madenlerin hepsi kapatılacak

Kripto para madenciliği başından beri sektörde hep tartışma konusu oldu. En önemli konı harcadığı enerjiyle iklim krizine katkı sunduğu iddia edilen kripto para madenciliğe karşı ABD’den ilk hamle geldi. New York Senatosu, kripto madenciliği işlemlerini engelleyecek yasa tasarısını onayladı.

Cuma günü alınan karara göre, fosil yakıt kullanan Bitcoin, Dogecoin ve Ethereum gibi madenciliğine iki yıl boyunca kısıtlama uygulanacak.

Proof-of-work (iş kanıtı) olan kripto paralar, madencilik denilen bir sistematik bir işlemle üretiliyor. Bilgisayarların, özellikle ekran kartlarının, şifrelemeyi kırmasıyla birlikte ödül olarak Bitcoin, Dogecoin veya Ethereum gibi proof-of-work kripto paraları kazanılıyor. Ancak ABD, bu madenciliğin karbon bazlı fosil enerji kullanılarak yapılmasını engellemek istiyor.

Kripto para endüstrisinin karşı çıktığı bu tarz madencilik yasaklamaları, fosil yakıt tesislerini ortadan kaldırmak istiyor. Bitcoin madenciliği tesisleri ise iklim kriziyle ilgili olarak hedef olmaktan “yorulduklarını” söylüyor.

Bu yeni yasanın tüm kripto para madencilik operasyonlarına uygulanmayacağını belirtmek gerekiyor. Yasaklama, karbon nötr olduğunu kanıtlamış veya bu izinler için başvuran operasyonları ve elektrik şebekesini kullanan tesisleri muaf sayılıyor. Bu da demek oluyor ki yalnızca fosil yakıt bazlı madencilikler engellenecek.

Yasa tasarısı hakkında çok fazla detay verilmedi, ancak bunun karbon ayak izini azaltma planının parçası olduğunun üstü çizildi. Tasarıda yer alan açıklamada, New York’un uygulayacağı bu karar “iklim değişikliğinin mevcut ve gelecekteki etkilerini azaltmak” için çok önemli.

Earthjustice vakfının New York sözcüsü tasarıyla ilgili olarak, “New York Senatosu, fosil yakıtlı enerji santrallerindeki kripto madenciliğini ele almak için bu önemli tasarının kabul etmesi ile New Yorklular ve iklim yasası için tarafını gösterdi” dedi.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!