Anasayfa » Rusya kripto para ile ödeme yapılmasını yasakladı!
Kripto Para

Rusya kripto para ile ödeme yapılmasını yasakladı!

bitcoin-rusya-kripto-para-yasak
Putin’in imzaladığı son yasaya göre, ülkede artık tek ödeme birimi rubleye izin veriyor.

Kripto paraları yasaklama girişimlerine bir ülke daha katılıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan yeni bir yasa tasarısında kripto para ile yapılan ödemelerin illegal sayılacağı belirtildi. Putin ayrıca Rus rublesinin, ülkede ödeme için kullanılabilen tek para birimi olduğunu açıkladı.

Putin imzaladı: Rusya’da kripto para ödemesi yasa dışı sayılacak

Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayladığı yeni bir yasa tasarısı, kripto para yatırımcılarını derinden sarsacak. Rusya Federasyonu’nun tek resmi para biriminin ruble olduğunu belirten tasarı, kriptoyla ödemeyi illegal sayacak.

Bu taslağa göre Rusya, dijital varlıklar ve başta NFT olmak üzere dijital hakların artık maddi bir değere sahip varlıklar olarak bundan sonra değerlendirmeyecek ve böylece dijital varlıklar, mal ve hizmetler için ödeme yöntemi olarak kullanılamayacak.

Putin’in imzaladığı yeni yasa tasarısı ayrıca ülke içinde diğer para birimlerinin de kullanılmasının önüne geçti. Böylece Rus rublesi, ülkede kabul gören tek para birimi olarak teyit edildi.

10 gün içinde yürürlüğe girecek bu yeni yasa, Rusya’daki kripto borsalarını derinden sarsacak. Putin’in imzaladığı dosyada, “borsa operatörlerinin işlemlerde parasal bir ikame olarak kripto varlıklarının kabulünü reddetmesi” gerektiğinin altını çizdi.

Rusya’daki ekonomik belirsizlik, birçok vatandaşın kripto paralara yatırım yapmasını. Önceden bir Putin’e sunulan öneride, yatırım aracı olarak Ethereum ve Bitcoin’in saklanmasına izin vermesi istendi. Binance ve Coinbase gibi uygulamalar ise ülkenin yasalarına uymayı geçen şubatta kabul etmişti.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!