Anasayfa » Shiba Inu 1 dolara yükselebilir mi?
Kripto Para

Shiba Inu 1 dolara yükselebilir mi?

shibaaa
Geçtiğimiz yılın en gözde kripto para birimlerinden Shiba Inu, 2022’de eski günlerini arıyor.

Dogecoin’e rakip olarak çıkan ve hızla “memecoin” kategorisinin tepelerine oynayan Shiba Inu geçen yıl yüzde 49 milyon gibi olağan üstü bir yükselişe imza attı. İlk zamanlarda “Dogecoin trenini kaçıranlar” tarafından oldukça ilgiye maruz kalan SHIB, Elon Musk olmak üzere pek çok ünlü ismin memecoin kripto paraya yönelik açıklamalarının ardından rekor üstüne rekorlara koştu. Ayrıca Türkiye’de Shiba Inu’ya çok büyük bir ilgi olduğu biliniyor.

SHIB’in zirve noktası, 28 Ekim 2021 tarihinde gördüğü 0,00008845 dolardı.

Şuanda 0,00002371 dolardan işlem gören SHIB, tüm zamanlar zirvesinden ne yazık ki %73 daha aşağıda.

Shiba Inu 1 dolara yükselebilir mi?

Shiba Inu’nun 1 dolar seviyesine ulaşması için fiyatından %4.000.000 üzerinde bir artış yapması gerekiyor.

2021’de %49.000.000 milyon yükselen SHIB için bu sayı onun için imkansız olmasa da görünmese de bazı sebepler, SHIB için 1 dolar hedefinin imkansıza yakın olduğunu gösteriyor.

Shiba’nın toplam arzı yaklaşık 550 trilyon. Bu da demek oluyor ki tüm dünyada, dolaşımda 550 trilyon adet SHIB tokeni bulunuyor. Shiba Inu’nun toplam piyasa değeri ise 13 milyar dolara yakın.

SHIB eğer 1 dolar seviyesine gelirse, Shiba Inu’nun toplam piyasa değeri 550 trilyon dolar olacak.

Yani kripto para piyasasının şu anda toplam değerinin 1,92 trilyon dolar olduğunu düşünürsek Shiba’nın 1 dolara ulaşmak için tüm kripto paraların toplamından 230 kat daha değerli olması lazım.

2020 yılında dünyadaki tüm ülkelerin toplam GSYH’si 85 trilyon dolardı. SHIB’in 1 dolara ulaşma yolunda bu miktarı da kabaca 6 ile çarpması gerekiyor.

Peki Ya Diğer Sebepler Nelerdir?

1- Elon Musk etkisi ve diğer ünlü isimlerin desteği

Shiba Inu’nun 2021’deki yükselişinde bazı bariz tetikleyiciler vardı. Çoğu memecoin’de olduğu gibi, bu tetikleyicileri domino etkisi yapabilecek kısa vadeli etmenler olduğu tüm piyasa gördü. Bunların başında “Elon Musk etkisi” yer alıyor.

Musk’ın son zamanlarda ki etkisinin azalmasında yatırımcıların bıkkınlığı önemli bir rol oynasa da Elon Musk’ın geçen yılki kadar kripto konulu tweet atmadığını da kesin bir etken. Ama tabiki de bu etki şimdilik bitmiş durumda değildir.

2- “Memecoin” mi, değil mi?

Memes coinler 2021 yılında zirveyi ele geçirselerde da yatırımcı açısından bir güvenilirlik sağlayamadığı için yatırımcılar arasında eski günlerini kaybetmiş gibi görünüyor. GameStop çılgınlığıyla başlayan “memestock” dalgasının belki de bir uzantısı olarak yorumlanan “memecoin” furyası, böylelikle 2022’de bir soru işareti haline geldi.

Shiba Inu geliştiricileri ise son projeleriyle kripto parayı projesi olmayan, güçsüz bir memecoin görüntüsünden çıkarak trendlerin peşinden giden ve gelişen bir varlık imajı kazandırmaya çalıştılar. Bazı şirketlerin manuel olarak SHIB yakmaya başlaması ve Metaverse alanındaki gelişmeler bu imajı destekler nitelikte oldu.

Ancak bunun da ne kadar başarılı olacağı konusunda ikircikli bir kamuoyu oluştu. SHIB’e bir memecoin olduğu için ilgi gösteren ve kitleleşen yatırımcılar, bu statünün kaybolmasıyla ve heyecanın dinmesiyle safları boşaltmaya başladı. Fakat öteki tarafta çok büyük şirketler, Shiba Inu’ya daha fazla güvenmeye başladı ve kripto para birimini bir ödeme yöntemi olarak kabul ettiler.

3- Ödeme yöntemi olarak kullanılması SHIB’i kurtaramaz mı?

Newegg, Tesla, GameStop ve AMC Entertainment gibi büyük çaplı firmalar, SHIB’i kabul edenler arasında yer alıyorlar.

Shiba Inu, bir ödeme şekli olarak kullanılabilme özelliği bakımından eşsiz değil. Bitcoin gibi diğer kripto paralar daha fazla kabul görüyorlar. Ve bir ödeme yöntemi olarak daha popülerlerdir.

Bu da Shiba Inu’nun Bitcoin veya diğer popüler kripto paraları baskın ödeme yöntemi olarak onları geçmesinin çok zor olacağı anlamına geliyor.

Hiç mi umut yok?

Kripto para piyasası, sürprizlere en açık finans piyasasıdır. Her yıl yeni bir trend ortaya çıkar ve alıcıları peşinden sürükleyer. Hal böyleyken Shiba Inu gibi patlayıcılığı yüksek bir kripto paranın nasıl bir yol izleyeceği, imkansızı mümkün kılabilme potansiyeli sebebiyle büyük bir muamma. Ama unutmayın imkansız diye bir şey yoktur.

Sonuç: Ne yapmalıyız?

Uzmanlar, kripto para projelerini değerlendirirken alıcıların çok basit düşünmemelerini söylüyor: “Şu fiyata ulaşır mı kafasından çıkın, ne kadar yararlı olduğuna odaklanın.”

Bu yüzden “X coin 1 dolara yükselebilir mi?” sorusundan daha çok önemli olan, faydalardır. Bu sayede geleceğe dönük bir proje olur ve iler ki zamanlarda değerlenebilir.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!