Anasayfa » Taliban, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmayı talep etti
Yaşam

Taliban, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmayı talep etti

taliban-bm-katilmayı-talep-etti

Abd nin afganistandan çıkışından sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’e girerek eski hükümetin devirerek ülke yönetimini ele geçiren Taliban, Afganistan’ın temsilcisi olarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısına katılmak ve söz hakkında bulunmak için yazılı talepte bulundu.

Taliban’ın ilan ettiği yeni hükümette dışişleri bakanı olarak duyurulan Amir Khan Muttaqi tarafından bu talepte bulunuldu. Birleşmiş Milletler, talebi değerlendirecekler ve karar verecekler.

Taliban, Doha’da bulunan sözcüleri Süheyl Şahin’i de Afganistan’ın Birleşmiş Milletler temsilcisi olması için aday gösterdi. Taliban’a göre eski Afgan hükümet temsilcisi Afganistanı artık temsil etmiyor.

Bir BM sözcüsü, talebi değerlendiren ve Amerikalı, Çinli, Rus temsilcileri de kapsayan dokuz üyeden oluşan komite, Genel Kurul hitaplarının bitişinden sonra, gelecek hafta toplanacak. O zamana kadar, daha önce Afgan hükümeti tarafından atanmış Ghulam Isaczai, Afganistan’ın BM’deki resmi temsilcisi olarak görev yapmaya devam edecek.

Daha öncedende talibanın bu tarz bir talebi olmuştu ama BM den olumlu yanıt gelmemişti.

Salı günü Genel Kurul’a hitap eden Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hama El Tani de, diğer ülkeleri Taliban’la iletişime geçmeye çağırdı:

“Taliban’ı boykot etmek sadece kutuplaştırma ve tepkiye yol açar, oysa diyalog sonuç veriyor.”

Katar, Taliban ile ABD arasında devam eden 2020’de uzlaşmayla sonuçlanan müzakerelerin de adresi olmuştu.

Taliban’ın ülke yönetimini ele geçirmesiyle birlikte ülkeden ayrılmak isteyenlerin çıkışı sırasında Katar’ın uçak kaldırmak ve sığınmacıların indiği üçüncü ülke olmak gibi kritik bir rolü var.

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!