Anasayfa » Kimliklere e-imza yüklenme dönemi başlıyor
Teknoloji Yaşam

Kimliklere e-imza yüklenme dönemi başlıyor

10 Ocak Pazartesi günü itibarıyla 50 ilde nüfus idarelerinde e-İmzanın kimliğe yerleştirilmesi işlemine başlanılacağını açıklandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kimlik kartına e-İmza’nın yüklenmesine 10 Ocak itibarıyla 50 ilde başlanacağını söyledi. E-İmza için gerekli altyapı ve hazırlıklar tamamlandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alliance Türk ağır sanayi ve hizmet işverenleri (TÜHİS) ve Türkiye Yolİş Sendikası tarafından düzenlenen “İl Özel İdarelerinde Toplu Sözleşmelerin Değerlendirilmesi ve Uygulanması Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada elektronik imzayla ilgi önemli bir açıklama yaptı. Karara göre kimliklere bundan e-İmza tanımlanacak. Kimlik kartlarına e-İmza’nın yüklenmesi 10 Ocak itibarıyla 50 ilde başlanacak. 

Adli muayene, kimlik ve kimlik doğrulama sürecini hızlandırmak ve güvenilirliğini artırmak amacıyla hayata geçirilen ‘Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi’ Türkiye’de de 10 Ocak’ta başlayacak.

E-İmza’ya geçiş 10 Ocak’ta başlıyor

10 Ocak’tan itibaren 50 ilde nüfus cüzdanlarına elektronik imza yüklemeye başlayacağını söyleyen Soylu, elektronik imza ile vatandaşlara yepyeni bir kolaylık sağlayacağını söyledi. Yapılan toplu iş sözleşmelerinin çalışanlara, işverenlere ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek Soylu kamuoyuna açıklama yaptı.

Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Pazartesi itibariyle 50 ilde nüfus idarelerinde e-İmzanın kimliğe yerleştirilmesine başlayacağız. Daha sonra Ziraat Bankası tüm şubelerinde yapacak. Biz de bütün nüfus müdürlüklerinde yapacağız. Daha sonra Tapu Kadastro Müdürlüğü yapacak.” dedi.

E-imza nasıl alıncak

Elektronik imza başvuruları 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren e-Devlet kapısı hizmetleri üzerinden yapılabilecek. Ayrıca TC kimlik kartları, elektronik imza atabilmek için kullanılabilecek. Buna göre, e-imza’nın kimlik kartlarına aktarılması işlemi 10 Ocak Pazartesi günü 50 ildeki nüfus müdürlüklerinde başlayacak. Ocak ayı sonunda da 81 il nüfus müdürlüğünde aktif hale gelecek. E-imza’lı çipli kimlik kartları yakında Ziraat Bankası ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmaya başlanarak tüm Türkiye’ye yayılacak.

Kimlik kartına e-İmza’nın yüklenmesine 50 ilde 10 Ocak itibarıyla başlayacaklarını belirten Soylu, e-İmza ile vatandaşlara yepyeni bir kolaylık sunacaklarını dile getirdi. E-imza sistemine kayıt olmak için henüz bir son kayıt tarihi bulunmazken e-imza’ya temelli geçişin 2023 sonunda tamamlanması bekleniyor.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!