Anasayfa » Tonga Yanardağı patlamasında köpekler bile külle kaplandı
Yaşam

Tonga Yanardağı patlamasında köpekler bile külle kaplandı

Hunga Tonga-Hunga Ha'apai Yanardağı’nın patlamasının ardından adanın iletişimini büyük alanda engelleyen küller adanın çevresini kapladı.

Hunga Tonga-Hunga Ha’apai Yanardağı’nın patlamasının ardından adanın yerlisi olan gazeteci Marian Kupu “Pazar sabahı, patlamadan sonra tüm Tonga griye döndü – yapraklar… köpekler, arabalar ve binalar külle kaplıydı” diye adanın şu anki durumunu aktardı.

“Su, şiddetli yağmur için dua ediyoruz, ancak hava tahminimize göre önümüzdeki beş ila altı gün içinde yağmur beklemiyoruz, bu yüzden şu anda sadece ortalığı toparlamaya çalışıyoruz.”

Adanın bulundupu Pasifik’ten gelen bilgiler, yanardağ patladıktan sonra adaları örten volkanik küller ve bir tsunami dalgasının adaları örten volkanik küllerden ve adadaki yeraltı volkanik patlamadan sonra tsunami vurmasından dolayı oldukça limitliydi. Adanın bilgi iletişimini sağlayan ek denizaltı veri kablosu bu felaketler nedeniyle koptuğu için ada ve çevre adalarda iletişim felç oldu.

Adada iletişim son derece sınırlı

Ülke şimdi 2G internet ve uydu telefon bağlantıları yardımıyla bazı bağlantıları yeniden kuruyor. Gazeteci Kupu, sosyal medyasını başkentten fotoğraflarla güncelleyebilen ülkedeki birkaç kişiden biri. “Bugünlerde çok ama çok meşgulüz, özellikle istasyonumuzda tüm dünyadaki medyadan gelen çağrıları yanıtlamaya çalışıyoruz ve şu anda burada Tonga’da neler olup bittiğine dair onları güncelliyoruz” diyor.

Yanardağın çevresinde patlamadan dolayı biriken kül Tonga‘ya indikten sonra, başkenti çevreleyen köylerden genç erkekler, Yeni Zelanda’dan gelmeye başlayan dış yardım uçaklarına yer açmak için pistleri manuel olarak temizlemekte.

“Yeterli suyumuz yok”

Şu anda adadaki insanlar için en büyük endişelerden birinin temiz su olduğunu söyleniyor.Yeni Zelanda ve Avustralya gibi yakındaki ülkeler adaya su yardımı yapacağını duyurdu.

Şimdiye kadar üç kişinin öldüğü doğrulandı, ancak yerel halkın yanardağın tehlikelerinin farkında olmaması durumunda işlerin çok daha kötü olabileceği tahmin ediliyor.

Batı tarafından küçük patlamalar ve çok sayıda bulutun geldiğini ve ayrıca batı tarafından duman ve bir sürü şey geldiğini duyduk. Patlama olduğunda yanardağdan olduğunu çok iyi biliyorduk. Akla gelen tek şey batıdan ve denizden uzaklaşmak oldu.” Diye ekledi Kupu. Adanın etrafındaki küllerin ne zaman dağılacağıyla ilgili uzmanlar tarafından tahmini bir zaman açıklanmadı.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!