Anasayfa » AB, 7 Rus Bankasını Swift’ten Çıkarttı
Ekonomi Finans

AB, 7 Rus Bankasını Swift’ten Çıkarttı

AB-7-rus-bankasini-swiftten-cikarildi

Avrupa Birliği, 7 Rus Bankasını Swift Sisteminden Çıkardı

Avrupa Birliği, 7 Rus bankasını uluslararası para transfer sistemi SWIFT’ten çıkardı. AB resmi gazetesinde yer alan bildiriye göre, SWIFT faaliyetlerini sonlandırmaları için bankalara 10 gün süre verildi.

FILE PHOTO: The logo of VTB bank is seen at the St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF) in Saint Petersburg, Russia, June 3, 2021. REUTERS/Evgenia Novozhenina/File Photo

Swift’ten Çıkarılan Bankalar

Rusya’nın ikinci en büyük bankası VTB VTBR.MM, Bank Otrkitie, Novikombank, Promsvyazbank PSKBI.MM, Bank Rossiya, Sovcombank ve VEB bankası.

Swift Nedir?

Dünyanın ana uluslararası ödeme ağı olarak tanımlanan ve İngilizcede açılımı “Society for Worldwide Interbank Finacial Telecommunication” (Swift), paranın hızla bir yerden diğerine gönderilmesini sağlayan bankalar arası sistemidir.

Belçika merkezli SWIFT, finans kuruluşları arasındaki işlemlerin güvenli ve standart bir halde gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor.

Halihazırda 200’den fazla ülke ile 11 binden fazla finans kurumunun bağlı olduğu SWIFT ile dünyadaki sınır ötesi ödemelerin büyük kısmı gerçekleştiriliyor.

Swift sistemi üzerinden para transferi için üç banka gereklidir. Her bankanın swift kodu bilgisine ihtiyaç duyulan işlemde para ilk olarak aracı bankaya transfer olur. Ardından aracı banka, parayı alıcı bankaya transfer ederek işlemi tamamlar.

Swift Kodu Nedir?

Swift kodu, bankayı belirten 8 veya 11 haneli bir koddan ibarettir. Tüm Dünya bankacılık sisteminde Swift kodları standarttır. Swift kodu, bankaların döviz hesaplarına yapılan transferlerin gerçekleştirilmesini sağlayan uluslararası koddur. Tüm bankaların kendilerinin kullanımına özel bir Swift kodu bulunmaktadır. Swift kodu; 11 haneden ve tamamen büyük harflerden oluşur.

Kod açılımında ilk 4 hane bankanın kodunu, devam eden 2 hane ülke kodunu, sonraki 2 ya da 4 hane ya da bazı ülkelerde 3 hane yerel kodu, sonraki 3 hane ise şube kodunu tanımlamaktadır. Eğer bu kod birleşimi 11 haneyi oluşturmuyorsa kodun sonuna X harfi eklenerek 11 haneye tamamlanır.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!