Anasayfa » Cumhuriyeti ilan eden Barbados Rihanna’yı ‘Ulusal Kahraman’ seçti
Yaşam

Cumhuriyeti ilan eden Barbados Rihanna’yı ‘Ulusal Kahraman’ seçti

Barbados Bağımsızlık Töreni
İngiliz Krallığının Hakimiyetinde olan Barbados ülkesi Cumhuriyeti ilan ederek 396 yıl sonra Bağımsız Barbados Cumhuriyeti ünvanına kavuştu.

Karayiplerde yer alan kurulduğu tarih 1966’dan beri ve İngiliz Krallığının Hakimiyetinde olan Barbados ülkesi Cumhuriyeti ilan ederek 396 yıl sonra Bağımsız Barbados Cumhuriyeti ünvanına kavuştu.

Barbados 30 Kasım 1966’da Kraliçe II. Elizabeth’i Barbados Kraliçesi olarak tanıyarak Barbado Devleti’ni kurarak İngiliz Milletler Topluluğu bölgesinin bir parçası olmuştı. Barbados iç işlerinde bağımsız ülke statüsünü yaklaşık 400 yıl önce almış olsa da; Barbados Jamaika ve Avusturalya gibi 396 yıldır İngiliz Krallık hakimiyetinde olmayı sürdürüyordu.  1966’da tam bağımsızlığını kazanan ve resmi olarak 30 Kasım 2021’de Cuhmhuriyeti ilan eden Barbados’un ilk seçilen cumhurbaşkanı 73 yaşındaki Dame Sandra Mason oldu.

30 Kasım 2021’de düzenlenen Barbados’un Cumhuriyet Törenine katılan Barbados asıllı dünyaca ünlü şarkıcı Rihanna Ulusal Kahraman ilan edildi ve kedisine taç giydirildi. Törende, dünya çapındaki başarısıyla Barbados’a umut olması nedeniyle Rihanna 11. Ulusal Kahraman olarak onurlandırıldı. Törende tek omuzlu turuncu parlak bir elbise tercih eden Rihanna elbisesiyle de beğenileri topladı.

Barbados Başbakanı Mia Mottley, törendeki konuşmasında, şarkıcının başarılarını vurgulayarak, “Rihanna, mükemmellik arayışı, yaratıcılığı, disiplini ve her şeyden önce doğduğu ülkeye olan olağanüstü bağlılığı sayesinde dünyanın da hayal gücüne hükmediyor” dedi.

Barbados’un Cumhuriyet ilan törenine Kraliyet ailesinden Prens Charles da katıldı. Törende konuşma yapan Prens Charles

Bu cumhuriyetin yaratılması yeni bir başlangıçtır. Geçmişimizin en karanlık günlerinden ve tarihimizi sonsuza dek lekeleyen köleliğin korkunç vahşetinden bu adanın insanları olağanüstü bir sabırla kurtuldu. Uzun yolculuğunuz sizi bu ana getirdi, bunu varış noktanız olarak değil, yeni ufuklara doğru alacağınız yol olarak görün” şeklinde konuştu.

Ekim 2021 tarihinde Barbados, tarihinin ilk cumhurbaşkanı olarak Sandra Mason‘ı seçti ve bu sayede İngiliz Milletler Topluluğu bölgesi olmayı bırakıp bir cumhuriyete dönüşme sürecini başlattı. 30 Kasım 2021 tarihinde Mason’ın Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamasıyla cumhuriyete geçiş süreci tamamlandı.

Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in hükümdarlığından ve İngiliz Milletler Topluluğu’ndan Cuhumhuriyeti ilan ederek ayrılan Barbados, tam bağımsız bir ülke haline geldi. Ülkenin yöneticisi İngililtere Kraliçesi 2. Elizabeth yerine, yeni seçilen cumhurbaşkanı Sandra Mason oldu.  Seçilen Cumhurbaşkanı Sandra Mason, 30 Kasım’da ingiltere’den bağımsızlığın 55’inci yıldönümünde yemin ederek göreve başladı.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!