Anasayfa » Big Ben dört yılın ardından yeni yılda çanlarını çalacak
Yaşam

Big Ben dört yılın ardından yeni yılda çanlarını çalacak

Dünyanın en ünlü saatlerinden biri olan Big Bang yeni yılda yeniden İngiltere Krallığı'nın ikonik simgesi olmak için 2022 yılında çanlarını çalacak.

Dünyanın en ünlü saatlerinden biri olan Big Ben yeni yılda çanlarını çalmak ve İngiltere Krallığı’nın ikonik simgesi olmak için 2022 yılında çanlarını çalacak. Big Ben en son 21 Ağustos 2017’de yoğun, onarım projesine girmeden önce çanlarını çalmıştı. Beş yıllık restorasyon ve bakımı yüzünden sessizliği koruyan Big Ben sessizliğini bozarak çanlarını yılbaşı arifesinde yeniden çalacak.

Big Ben’in restorasyon ve bakımını üstlenen Birleşik Krallık Parlamentosu’nun saat mekaniği ekibinden biri olan Ian Westworth yaptığı açıklamada, Big Ben’in her bir somun ve cıvata üzerinde çalışabilmek büyük bir ayrıcalıktır.” dedi. Her şey bittiğinde oldukça duygusal olacak – projenin bittiği için üzüntülü bir ayrılık olacak, ancak her şeyin tekrar çalışıyor olması ve restorasyonun bitmesi bize daha büyük bir mutluluk verecek. diye Westworth ekledi.

Big Ben ismi günümüzde saat kulesinin tamamına atıfta bulunsa da, aslında kulenin içindeki en büyük çanın adıdır, eskiden saatleri çalmak için kullanılır.

Londra’daki Parlamento Binası’ndaki Elizabeth Kulesi’nin içinde bulunan Big Ben, 1859’dan beri Birleşik Krallık başkentinde kalıyor. Bu, 79.7 milyon £ (yaklaşık 107 $) fiyat etiketi ile tarihinin en büyük onarım projesi. Bu yılın başlarında, Big Ben’i onarmak için çalışan ekip üyeleri, Nazi Almanyası bombalarından kalan bir hasarı saati tamir için açıktan sonra farkettiği için onarımlar tahmin edilen zaman süresinden fazlaca uzamıştı. Tüm saati söküldükten sonra fark edilen hasar, yenileme projesine tahinin çom daha üzerinde zaman ve paraya maal oldu. Bazı İngiliz politikacıların maliyetten şikayet etmesine karşın tamirler hızla sürdürüldü. 2022 yılına girerken saat kulesi uzun bir aradan sonra çanlarını çalacak.

İngiltere’nin Göller Bölgesi’nde bulunan Cumbria Clock Company, son dört yılda saatin kadranını, çan mekanizmasını ve yaklaşık 1.000 parçanın temizliğini üstlendi.

Saat yaklaşık 5 ton ağırlığında ve 7 fit, 2 inç boyunda.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!