Anasayfa » Japonya’da Omicron Önlemi: Sınırlar Kapandı
Korona Virüs Yaşam

Japonya’da Omicron Önlemi: Sınırlar Kapandı

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron'un tespit edilmesi ve hızlıca dünya çapında yayılmasıyla ülkeler yeni tedbirler alırken Japonya’da tedbirlerini arttırarak İsrail’in ardından sınırlarını yabancıların girişine kapayan ikinci ülke oldu.

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron‘un tespit edilmesi ve hızlıca dünya çapında yayılmasıyla ülkeler yeni tedbirler alırken Japonya’da tedbirlerini arttırarak İsrail’in ardından sınırlarını yabancıların girişine kapayan ikinci ülke oldu. Artık ülkeye Japonya vatandaşı olmayanlar ikinci bir duyuruya kadar giriş yapamayacaklar.

Sınırlar artık kapalı!

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 30 Kasım’dan itibaren ülkeye yabancıların girişinin yasaklanacağını kamuoyuna duyurdu. Başbakan Kişida Fumio, düzenlenen basın toplantısında, yeni Kovid-19 varyantı Omicron’un yayılmasını önlemek amaçlı Japonya sınırlarını belirli olmayan bir süre için kapatma kararı alındığını belirtti.

Başbakan Kişida, ülke içinde Kovid-19 vakalarının hızlı bir şekilde artmamasına karşı olası vaka sayısı artışlarına karşı “kriz hassasiyetiyle” hareket edeceklerini belirtti.

Başbakan Kişida, “Omicron varyantına yönelik ‘güçlü bir kriz hissi’ yaşıyoruz. Küresel bazda bir yayılma hareketi olabileceğinden sınır önlemlerini genişletmeyi sürdüreceğiz.” diye kamuoyuna duyuru yaptı.

Kyodo ajansı, kasım ayının başından itibaren itibaren yavaş yavaş normalleşme süreciyle kolaylaştırılan iş insanları, öğrenciler ve teknik stajyerlerin ülkeye giriş prosedürlerinin bir süre askıya alınacağını bildirdi.

Japonya Hükümeti, ilk defa Güney Afrika‘da saptanıp kayıtlara geçirilen Kovid-19’un “Omicron” varyantına karşı, varyantın kayıt edildiği tarihte Mozambik, Malavi ve Zambiya‘dan gelen veya son üç ay içinde bu ülkelerde bulunan kişileri “daha sıkı tedbirler uygulanacak ülkeler” listesine aldıklarını açıklamıştı.

Yeni alınan karar kapsamında Japonya’ya ulaşan yolcular, belirlenen karantina otellerinde 10 gün karantinaya girecek ve bu sürenin 3, 6 ve 10’uncu günlerinde PCR testi verecekler.

Omicron varyantlı Kovid-19 vakalarının fazlaca görüldüğü Botsvana, Esvatini, Lesotho, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve’ye yakın zamanda seyahat etmiş olan kişiler ise sıkı bir tedbirle gözetim altında tutulacak.

İsrail de sınırlarını kapattı

İsrail hükümeti, Japonya’dan önce Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla tüm yabancılara sınırlarını kapadığını duyurarak ilk Omicron varyantından dolayı sınırlarını kapayan ülke olmuştu.

İsrail 5,78 Milyon iki dozunu da tamamlamış aşılı kişi sayısıyla, %62,7’i çift doz aşı yüzdesiyle dünyada tam aşılı kişi sayısıyla dünyada birinci sırada bulunmakta.

Yurtdışından gelen ve ülkesine girmek isteyen Kovid-19 aşılı karşı İsrail vatandaşları ise PCR testi yaptırıp ardından evlerinde karantinaya girecek, üçüncü gün yapılan PCR testi negatif çıkarsa karantinadan çıkabilecek. Aşı yaptırmayanlar, test yaptırmayı kabul ederlerse bir hafta, etmezlerse 14 gün karantinada kalacak.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!