Anasayfa » Çin Ekonomisi’nin büyümesi Omnicron varyantıyla yavaşladı
Ekonomi

Çin Ekonomisi’nin büyümesi Omnicron varyantıyla yavaşladı

Son birkaç yılda küresel büyümede büyük yol alan Çin ekonomisinin büyüme hızı Omnicron varyantıyla, önceki yıllara kıyasla hızlıca düşmekte.

Son birkaç yılda küresel büyümede büyük yol alan Çin ekonomisinin büyüme hızı Omnicron varyantıyla, önceki yıllara kıyasla hızlıca düşmekte. Durumu daha da kötüleştiren koronavirüsün Omicron varyantı şimdi Çin’de yeniden yayılmaya başlıyor ve ülke çapında daha fazla kısıtlamaya yol açıyor bu kısıtlamalar da tedarik zincirlerinin yeniden bozulmasına ilişkin korkuları artırıyor.

Özel Sektörün mücadelede payı büyük

Birçok hammaddenin maliyetleri arttıkça ve pandemi bazı tüketicilerin evde kalmasına neden olurken, çoğu küçük ve aileye ait olan milyonlarca özel işletme iflas etti.

Bu büyük bir endişe yaratıyor çünkü özel şirketler Çin ekonomisinin belkemiğini oluşturuyor ve üretimin beşte üçünü ve kentsel istihdamın beşte dördünü oluşturuyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ekim-Aralık arasındaki ekonomik çıktının bir önceki yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 4 daha yüksek olduğunu söyledi. Bu, Temmuz-Eylül arasındaki üçüncü çeyrekteki yüzde 4,9’luk büyümeden daha fazla yavaşlamayı temsil ediyordu.

Pandemi sırasında dünyanın tüketici elektroniği, mobilya ve diğer ev konforlarına yönelik talebi, Çin için rekor kıran ihracatlar üreterek büyümesinin durmasını önledi. Hükümet, geçen yılın tamamında Çin’in ekonomik üretiminin 2020’dekinden yüzde 8,1 daha yüksek olduğunu söyledi. Ancak büyümenin çoğu geçen yılın ilk yarısında gerçekleşti.

İhracatta Güçlü hedefler var

Çin‘in özellikle hızlı tüketim malları ihracatına yönelik güçlü denizaşırı talep, geçen yıl 2020’ye göre yüzde 13,5 artarak ulusal bir yeni fabrika yatırımları dalgasını teşvik etti.

Tüketici harcamalarının bazı alanları, özellikle spor arabaları ve mücevherlerin iyi satıldığı lüks sektörü bu gerilemeden çok etkilenmedi. Perakende satışlar, 2020’deki pandemi depresyonu seviyelerine kıyasla geçen yıl yüzde 12,5 arttı. Ancak perakende satışlar, koronavirüs kısıtlamalarının bazı müşterileri evde tutması nedeniyle Aralık ayında Kasım ayına göre düştü.

Çin Kış Olimpiyatları için Pekin’de sıkı koronovirüs önlemleri daha da sıkılaştırılmasına ramen geçen hafta Pekin’de Omnicron varyantı ilk defa birinde görüldü, kişi karantinaya alınırken, hastanın yakın bir tarihte yurtdışı ve yurtişi başka bir şehire gitmediği tespit edildi. Kişisinin çalıştığı yere kepenk çekilirken, tğm çevresi karantinaya alındı. Omnicrom varyantının yayılmasını önlemek için hükümet Sıfır-Kovid politikası kapsamında sıra dışı önlemler almaya devam ediyor.

Hükümetin bu yıl Komünist Parti Kongre‘si öncesinde ciddi bir ekonomik gerilemeye izin vermeyeceği tahmin ediliyor. Ekonomistler, hükümetin borç verme kısıtlamalarını yumuşatmasını ve hükümet harcamalarını artırmasını bekliyor.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!