Anasayfa » FBI, Bu Altcoin’lere Dikkat Çekerek Uyardı!
Kripto Para

FBI, Bu Altcoin’lere Dikkat Çekerek Uyardı!

fbı-altcoinler
FBI, altcoin saldırılarına yönelik uyarı yayınladı

Kurum, Blockchain analiz firması Chainalysis’in Nisan 2022 raporuna göndermede bulundu. “Ocak ve Mart 2022 arasında siber suçlular, neredeyse %97’si DeFi platformlarından olmak üzere 1,3 milyar dolarlık kripto para çaldı” dedi.

FBI, siber hackerlerin saldırı başlatmak için uyguladığı üç taktiğe işaret ediyor:

  • Hırsızların 55 milyon dolarlık kripto para kazandığı Ethereum DeFi Projesi bZx’e saldırısı. Kasım 2021’da gerçekleşen bu saldırıda bir flaş kredi (flash loan) atağı vardı.
  • Bu ayın başlarında Nomad token köprüsü örneğinde görüldüğü gibi, DeFi platformunun token köprüsündeki bir güvenlik açığı.
  • Hırsızların 13.4 milyon dolar kazandığı Nisan 2022 Deus Finance istismarında olduğu gibi, tek bir fiyat oracle’ı kullanımı da dahil olmak üzere bir dizi güvenlik açığından yararlanmak. Ardından fiyatı manipüle etmek.

Kurum, “Siber suçlular, yatırımcıların kripto para birimlerine artan ilgisinden,” bahsediyor. Ayrıca “saldırganlar zincirler arası işlevselliğin karmaşıklığından ve DeFi platformlarının açık kaynak yapısından yararlanmaya çalışıyor” diyor.

Blockchain güvenlik firmaları, siber suçlular tarafından akıllı sözleşmeleri tehlikeye atmak için kullanılan yöntemleri uzun süredir takip ediyor. Ethereum Vakfı, “akıllı sözleşme kodu genellikle güvenlik kusurlarını düzeltmek için değiştirilemez. Akıllı sözleşmelerden çalınan varlıklar geri alınamaz ve çalınan varlıkların izlenmesi son derece zor. Bu nedenle, bu seviyedeki istismarlar tehlikeli,” ifadelerini kullandı.

Ayrıca FBI, son derece kısıtlı zaman dilimi sunan yatırım havuzlarına karşı dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Sonuç olarak FBI, yatırımcıların dikkatli bir şekilde yatırım yapması konusunda uyarıyor.

Kısacası her şey “DYOR” terimine yani “Do Your Own Research” sözüne çıkıyor. DYOR, her kullanıcının kendi araştırması doğrultusunda yatırım yapması anlamıan geliyor.

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!