Anasayfa » Hangi araçlara yatırım yapmalı?
Ekonomi

Hangi araçlara yatırım yapmalı?

Nelere Yatırım Yapmalıyız?

Günümüzün en karlı yatırım araçları neler? Hangi yatırım aracını kullanırsam daha fazla kazanırım? Nelere yatırım yapmalıyız?

Paramı nasıl ve en doğru şekilde değerlendirebilirim sorusu kesin bir cevabı olmayan soru. Öncelikle unutmayın ki en doğru yatırım yöntemi riskleri dağıtarak yumurtaları farklı sepete koymak.

Birikiminizi değerlendirebileceğiniz en önemli 10 farklı yatırım önerisini toparlamaya çalıştık. Bir yatırım tavsiyesi vermeden en kazançlı araçlar neler incelemek istedik. Hangi yatırım aracını kullanırsam daha fazla kazanırım sorusu soranlara bu yatırım araçlarının kazandırdığı gibi kaybettirebileceğinin de altını çizelim. Geleneksel yastık altı para ya da altın saklama dönemleri çoktan geride kaldı. Artık altın dışında vadeli mevduat, döviz, hisse senedi, repo, yatırım fonu gibi pek çok yatırım araçları da kullanılıyor.

Paranızı biriktirip yastık altında ya da bankada bekletmek yerine yatırım yapmak istiyorsanız sizin için 10 farklı yatırım önerisi hazırladık. Hangi yatırım aracına yatırım yaparsam daha fazla kazanırım sorusu soranlara bu yatırım araçlarının kazandırdığı gibi kaybettirebileceğini de belirtelim. Geleneksel olarak yastık altında para biriktirme ya da altın alıp bir köşede bekletme dönemleri geride kaldı. Artık altın dışında; vadeli mevduat, döviz, repo, hisse senedi, yatırım fonları gibi birçok yatırım yöntemleri var.

Altına Yatırım Kar Sağlar Mı?


Dünyada en güvenilir araçlardan birisi de altın. Basılan kağıt paranın karşılığı olarak tutulan altın. Modern ekonominin temeli altın. Peki altına yatırım yapmak karlı mıdır? Kesin bir cevap vermek zor ama geçmiş tarihlerdeki fiyatlara baktığımızda altın fiyatları uzun vadede hep karlı olmuştur. Altın her zaman yükselen ve değeri artan önemli bir yatırım aracıdır. Neye yatırım yaparsam daha çok kazanırım araştırması yapanlar için ilk önerim altın olacaktır. Mesela 2013 yılında 170 TL civarında olan çeyrek altının fiyatı 2020’lerde 800 TL’yi görmüştür. Bu yüzden altına yatırım yapmak uzun vadeli olursa kazançlıdır diyebiliriz. Kısa vadeli yatırımlar ise fazla riskli olabilir. Güvenilirliğinden ve uzun vadeli getirisinden dolayı yatırım sepetinde bulunabilecek bir araç.

Dövize Yatırım Ne Kadar Kar Sağlar?

Türk halkının en çok kullandığı yatırım araçlarından biri de dövizdir. Türkiye’de özellikle Amerikan Dolar’ı en çok kullanılan döviz cinsi. Dövize yatırım yapmak kar sağlar mı sorusuna ise cevap: 2015 yılında Dolar 2,70 TL civarında iken günümüzde 8 TL’nin üzerine çıkmıştır. Borç alıp verirken enflasyona göre zarar etmemek için de kullanılan Dolar, uzun vadede kazançlı bir araç. Altın gibi kısa vadeli yatırımlarda Dolarda riskli olabilir.

Kripto Paralara Yatırım Kar Sağlar Mı?

Son dönemlerde çok popüler olan kripto paralar en çok risk taşıyan araçlardan biridir. Yatırım yapmadan önce bilinçli davranmakta fayda vardır. Piyasada yüzlerce kripto para çeşidi bulunmaktadır ve sürekli artmaya devam etmektedir. Yeni çıkan kripto paraların bazıları yatırımcılar tarafından ciddi şekilde tercih edilse de bazıları daha az tercih edilerek uzun vadede piyasada değerini koruyamamaktadır. Kripto paralara yatırım yapmadan önce kısa, orta ve uzun vadede bu paranın nasıl değişebileceği, ekonomik şartlardan ne kadar ve nasıl etkileneceği gibi soruların cevabı bulunmalıdır. Aksi taktirde önemli zararlar edilebilir.

Vadeli Mevduat Yatırımları?

Paranızı mevduat olarak da değerlendirebilirsiniz. Mevduata yatırım yapmak Türk Lirasına yatırım yapmaktır. Türk Lirasına yapılan yatırımın bir avantajı paranızın ne kadar olduğunu bilmeniz ve sürekli arttığını görebilmenizdir. Kazancınızın altına düşme durumu olmadığı için risksiz ama göreceli kazanç sağlayan bir yöntemdir. Kazancınız bankanızın verdiği faiz oranına ve paranızın miktarına göre değişkenlik gösterir. Vadeli mevduat, devlet güvencesi altında en garantili yatırım aracıdır.

Hisse Senedi Kar Sağlar Mı?

Borsaya yatırım yapmak kar sağlar mı? Borsa ve hisse senedi en fazla riski taşıyan yatırım araçlarıdır. Hisse senetlerine yatırım yapmak isteyenler için mutlaka bir uzman ile birlikte çalışmasını öneriyoruz. Risk beklentileriniz ve yatırım uzmanlarının yönlendirmesiyle hisse senedi yatırımı karlı olabilir fakat çevreden duyma ve kulaktan dolma bilgilerle borsaya girmeyi düşünüyorsanız bu şekilde risk almamanızı tavsiye ederiz. Borsa endeksi düşükken ve yükselme potansiyeli olan hisselere yatırım yapmak karlı olabilir. Borsa, hem kısa vadede hem de uzun vadede getiri sağlayabilir. Geleceği parlak, büyük şirketlere yatırım yapmak uzun vadede de kazançlı olabilir.

Gayrimenkul Yatırımlarındaki Durum?

En gözde yatırımlardan birisi de gayrimenkul yatırımıdır. Gelişmekte olan alan ve bölgelerde yapılan yatırımlar uzun vadede yüksek kazançlar bırakabilir. Bu alanda yatırım yapmayı düşünenler için mutlaka bir emlak danışmanı ile çalışmalarını öneririz. Doğru verilmiş kararlar aldığınız fiyatın 3 ya da 4 katına satmanızı da sağlayabilir ama yanlış kararlar da zarara uğramanızı sağlayabilir.

BES Yatırımı Karlı Mı?

Zorunlu olarak hayatımıza giren bireysel emeklilik sistemine pek çok kişi yatırım yapmaya devam ediyor. BES’e yatırım yapmak karlı mıdır? BES de mevduata yapılan yatırım gibi özelliklere sahiptir aslında. Bu yatırım da en büyük avantajınız devletin sağladığı %25’lik gelir vergisidir. BES’te yaptığınız birikimleri dilerseniz Bireysel Emeklilik Sigortası şirketleri aracılığı ile fon, tahvil ve hisse senedi gibi yerlerde değerlendirilir. Bu konuda bir uzman ile çalışmak hem kesinti hem de getiri oranı konusunda size kazanç sağlayabilir. Bireysel Emeklilik Sigortası şirketinin size belirlediği yıl tamamlandıktan sonra birikiminizi maaş olarak alabilir ya da tamamını çekebilirsiniz.

Repo Yatırımı

Repo, kısa dönemli bir menkul kıymetin belirli bir süre sonra geri alınması işlemidir. Repo’ya konu olabilecek menkul kıymetler ise devlet tahvilleri, hazine bonoları, banka bonoları, banka garantili bonolar, kamu ortaklığı idaresi ve Toplu Konut İdaresince ihraç edilen borçlanma senetleri ile borsada işlem gören borçlanma senetleridir.

Yatırım Fonu Almak Karlı Mı?

Yatırım Fonları, topladıkları paralar karşılığı, hisse senedi, hazine bonosu, altın gibi sermaye piyasası araçlarından oluşturdukları farklı portföyleri yönetirler. Risk ve getiri yönünden A ve B tipi olarak iki tip fon vardır. A tipi fonlar, hisse senedi içerdiğinden daha fazla fiyat dalgalanmasına sahiptir. Fon kazançları, Kurumlar Vergisinden muaf tutulmuştur. Gelir vergisi de sadece B Tipi Yatırım Fonlarının geliri üzerinden %11 oranında stopaj ve fon payı kesilerek yatırılır.

Likit Fonlar

Sabit getirili ürünlerdir. Tümü %100 repo olabildiği gibi karma ürünler de vardır. Likit fonlar B tipi yatırım fonu grubuna girer. 180 günden kısa vadeli sabit getirili ürünleri barındırır.

Devlet Tahvilleri

bir yıldan uzun vadeli, borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. Bu finansal araç ile Devlet, belirtilen tarihte faiz getirisi ile beraber ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvillerinden tüzel kişiler faydalanabildiği gibi, bankalar da tahvilleri bilançolarının aktif kaleminde yatırım aracı olarak bulundururlar. Devlet tahvilleri, sabit faizli veya değişken faizli olabildiği gibi dövize endeksli de olabilirler.

Yazar Hakkında

Ece Karaca

Ekonomist, Yazar.

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!