Anasayfa » Olimpiyatların Modası
Moda

Olimpiyatların Modası

olimpiyatlar modası
olimpiyatlar modası

Spor ve moda çok uzun yıllardır yakaladığı senkronu bozmadan ilerlemeye ve dönüşmeye devam ediyor. Özellikle dört yılda bir binlerce atletin katılımıyla gerçekleşen olimpiyatlar bu konuda ayrı bir öneme sahip. Sadece sportif alandaki başarının ötesinde bu etkinliğe katılan her ülke aynı zamanda kendi kültürünü ve tarihini de tasarlanan kıyafetler aracılığıyla yansıtarak evrensel bir paylaşımda da bulunuyor. Bu noktada ise tasarımcılar için olimpiyatlarda yer almak başlı başına bir değer taşıyor. Çok uzun yıllardır bu görevi Amerikan takımı için Ralph Lauren, İtalyan takımı için de Armani üstlenirken 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları bilinen markalara ek olarak yeni nesil tasarımcılarla birlikte farklı bir rotaya doğru ilerliyor.

Türk sporcuların tören kıyafetlerini tasarlayan Vakko ve resmi spor kıyafetlerindeki logoyu tasarlayan Les Benjamins aslında köklü markalarla yeni nesil markaların bir araya gelişinin en güzel örneklerinden biri. Her ne kadar Ralph Lauren Amerikan takımı için ikonik bir isim olsa da Kim Kardashian’ın Skims markası da kadın sporculara destek olmak amacıyla özel bir koleksiyon hazırladı.

Bu konudaki bir diğer hamle ise popüler isimlerin dışında El Salvador’un yaptığı gibi lokal yerlere de şans vermek. El Salvador törende giyilen blazer ceketlerin tasarımını 2017 yılında kurulan Rowing Blazers’a emanet ederken kadın sporcuların etekleri ve erkek sporcuların pantolonları içinse Zotico isimli yerel bir butiği seçti.

Fransız milli takımı en ikonik iki spor markası Lacoste ve Le Coq Sportif’le yola devam ederken, sporun vazgeçilmez ikilisi Nike ve Adidas her zamanki gibi sınır alanlarını geniş tuttu. Oldukça farklı bir süreçten geçerken bu sürecin dokunduğu ilk Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları bize spor ve modanın birlikte ilerlediği bu uzun yolda artık yeni bir sayfa açıldığını gösteriyor.

Kaynak:vogue

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!