Anasayfa » Son dakika: Koronavirüs onları hedef alıyor… İşte en riskli grup
Korona Virüs

Son dakika: Koronavirüs onları hedef alıyor… İşte en riskli grup

virus-en-riskli-gruplar
virus-en-riskli-gruplar
İngiltere'de 1.3 milyon hastanın verilerini incelemesi ile yapılan araştırma ile korona virüse yakalanması en olası grup belirlendi.Bilim insanları bu kişilerin virüse yakalanma oranınının 8 kat,ölüm oranlarının ise 5 kat daha fazla olduğunu duyurdu.

İngiltere’de 1.3 milyon hastanın verilerini incelemesi ile yapılan araştırma ile korona virüse yakalanması en olası grup belirlendi.Bilim insanları bu kişilerin virüse yakalanma oranınının 8 kat,ölüm oranlarının ise 5 kat daha fazla olduğunu duyurdu.

İlk olarak 2019’un dün günlerinde Çin’in Wuhan kentinde karşımıza çıkan koronavirüs (Kovid-19) hala dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Bilim insanları ise 4 milyondan fazla cana mal olan virüs ile ilgili her gün yeni bir şey keşfediyor.

Salgın ile ile birlikte dünyanın dört bir yanında pek çok araştırmaya imza atıldı. Bu araştırmalar sayesinde artık virüsü saha iyi tanıyoruz ve onunla nasıl mücadele edeceğimizi biliyoruz.

Son dönemde Delta varyantı ile adını duyuran koronavirüs ile ilgili son araştırma Birleşik Krallık’tan geldi. Bu varyantın baskın tür olduğu ülkedeki bilim insanları son dönemin en kapsamlı çalışmasına imza attı.

ÖLÜM ORANI 5 KAT FAZLA 

Söz konusu çalışma kapsamında korona virüse yakalanması en olası grup belirlendi. Bilim insanları bu kişilerin virüse yakalanma oranlarının 8 kat, ölüm oranlarının ise 5 kat daha fazla olduğunu duyurdu.

BBC’de yer alan habere göre, çalışma, geçen yılın Mart ve Mayıs ayları arasında NHS Greater Glasgow ve Clyde’de (NHSGGC) korunmaları önerilen hastaların sonuçlarını mercek altına aldı.

İŞTE EN RİSKLİ HASTALAR 

Söz konusu araştırmaya göre, bu kişilerin yarısından fazlasının (yüzde 55.78) ciddi solunum yolu hastalığı bulunuyor. Bu kişilerin yüzde 16.44’ü immünosupresif tedaviler kullananlar ve yüzde 7.66’sının ise kanser hastaları olduğu bilgisinin altı çizildi.

Elde ettikleri sonuçları kamuoyu ile paylaşan ekip 353 bin 85 kişiyi ise orta dereceli risk grubunda sınıflandırdı. Kronik akciğer hastalığı, hipertansiyon veya diyabet gibi sağlık koşullarına sahip olan bu kişiler için de tablo pek iç açıcı değil.

Arştırmacılar bu çalışma kapsamında virüsün en çok ölüme neden olduğu yaş grubunu da belirledi. Buna göre, ölümlerin neredeyse yarısı (yüzde 49.55) 70 yaş ve üzeri kişilerde görüldü.

Kaynak:Hurriyet

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!