Anasayfa » Hes Kodu Ve Maske Takma Zorunluluğu Kaldırıldı Mı?
Korona Virüs

Hes Kodu Ve Maske Takma Zorunluluğu Kaldırıldı Mı?

hes-kodu-maske-takmak-kaldirildi

Hes Kodu Ve Maske Takma Zorunluluğu Kaldırıldı Mı?

2 Mart 2022 Çarşamba günü gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nda konuşulan en önemli konuların başında HES kodu ve maske kullanımı meselesiydi. Bakan Fahrettin Koca, toplantı sonrası kameraların önünde alınan HES kodu ve maske kullanımı kararlarını kamuoyuyla paylaştı.

Toplantıdan Çıkan Kararlar

Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, HES kodu uygulamasının artık kaldırıldığını açıkladı. Bundan sonra hiçbir kurum ya da kuruluşun girişte HES kodu talep etmeyeceğini belirten Bakan Koca, ayrıca hastalık belirtisi taşımayan kişilerin test yaptırma zorunluluğunun olmadığını da sözlerine ekledi.

Bakan Koca, artık açık havada maske kullanmanın zorunlu olmadığını belirtti. Bunun yanında kapalı ortamlarda havalandırma sistemleri yeterliyse ve mesafe kurallarına uyuluyorsa maske takmak zorunlu olmayacak.

Okullarda iki pozitif vaka çıkması halinde sınıflar kapatılmayacak. Pozitif çıkan öğrencinin izole edilmesi yeterli olacak ve eğitime devam edilecek.

Toplu Taşıma Araçlarında Maske Takmak Zorunlu Mu?

Sağlık bakanı Koca, “Özellikle mesafenin korunmadığı kapalı alanlarda; uçak, otobüs, tiyatro, sinema, sağlık kuruluşları gibi alanlarda maskeleri kullanmaya devam ediyoruz. Bunun dışında kapalı alan olup, mesafe korunabiliyorsa o durumda maskeyi takmanın şart olmadığını söylüyoruz. Maske hayatımızdan çıkmadı ama nerede gerekiyorsa, gerekli alanda yanımızda taşımak gerektiğini söylüyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!