Anasayfa » Corona Virüs Vakaları Artıyor
Korona Virüs

Corona Virüs Vakaları Artıyor

coronavirus-vakalari-artiyor

Corona Virüs Vakaları Artıyor

TTB (Türk Tabipler Birliği)’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamaya göre,COVID-19 vaka sayılarında artış görülmektedir. Başta riskli yurttaşlar olmak üzere durma noktasına gelen aşılanma çocukları da kapsayacak şekilde başlatılmalı, kapalı ortamlarda maskeye geri dönülmeli, testler artırılmalı, veriler test sayılarıyla birlikte günlük paylaşılmalıdır” denildi.

Uzmanlar Ne Diyor

Birçok uzmana göre ne yazık ki Corona virüs salgını yavaşlasa da henüz bitmedi. Dünyanın bir çok ülkesinde vaka sayılarında bir artış söz konusu. Bulaşma hızı çok yüksek ama hastaneye yatış oranı düşük olan ve ülkemizde de görülen Omicron varyantı tedbirlerin kaldırılması ve aşılama oranının düşmesi sonucu artmaya başladı. Uzmanlara göre risk kapsamında ki vatandaşların kişisel korunmalarına dikkat etmesi gerekiyor. Ayrıca uzmanlar kapalı mekanlarda maske takmanın önemli olduğunu belirtiyor. TTB’de aşı ve maske konularına dikkat çekiyor.

Haftalık Vaka Sayıları

Sağlık Bakanlığı’nın her hafta açıkladığı Corona virüs vaka sayılarına göre, vaka sayısı bir ayda 7 katına çıktı. En son açıklanan 27 Haziran-3 Temmuz haftasında vaka 57 bin, vefat sayısı sadece 25 oldu. Hastaneye yatışlarda corona virüs kaynaklı artış olmadığı bildirildi.

Haftalık vakalar

30 Mayıs-5 Haziran 7 bin 300

6 Haziran-12 Haziran 7 bin 500

13 Haziran-19 Haziran 10 bin 900

20 Haziran-26 Haziran 26 bin 600

27 Haziran-3 Temmuz 57 bin, vaka sayısı olarak açıklandı

Kurban Bayramında Vakalar Artabilir Uyarısı

Yaklaşan Kurban bayramı öncesi birçok uzman Tv kanalları üzerinden açıklamalarda bulunuyor. Kurban bayramında özellikle büyükleri ziyaret sırasında tedbirli olmanın önemine değinen uzmanlar bağışıklık seviyesi düşük vatandaşların maske takmalarını ve kalabalık ortamlara girmemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

9 günlük bayram tatili önemli bir şehirlerarası insan yoğunluğu oluşturacak. Bayram sonrası ise uzmanlara göre tablo daha da netleşecek. Temmuzun ikinci yarısından sonra vakaların artış durumuna göre hastalığın seyri tam olarak ortaya çıkmış olacak.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!