Anasayfa » Hong Kong Koronavirüs’e yakalandıkları iddasıyla 2,000 hamsterı öldürecek
Korona Virüs Yaşam

Hong Kong Koronavirüs’e yakalandıkları iddasıyla 2,000 hamsterı öldürecek

Hong Kong yetkilileri Salı günü, bir çalışanın da enfekte olduğu bir evcil hayvan dükkanında koronavirüs için yapılan birkaç testin pozitif çıkmasının ardından hamster dahil yaklaşık 2.000 küçük hayvanı öldürecekleri açıklandı

Hong Kong yetkilileri Salı günü, bir çalışanın da enfekte olduğu bir evcil hayvan dükkanında koronavirüs için yapılan birkaç testin pozitif çıkmasının ardından hamster dahil yaklaşık 2.000 küçük hayvanı öldürecekleri açıklandı. Tarım, Balıkçılık ve Koruma Dairesi yetkililerine göre, şehir hamster satışını ve küçük memelilerin ithalatını durduracak.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, hayvanlar koronavirüsün yayılmasında önemli bir rol oynamıyor gibi görünüyor. Ancak Hong Kong yetkilileri, hayvanlar ve insanlar arasındaki bulaşma olasılığını yoksaymadıklarını söylediler.

Sağlık Koruma Merkezi’nde bir çalışan olan Edwin Tsui, “Dükkan sahibinin aslında hamsterlardan enfekte olma olasılığını göz ardı edemeyiz” diye konuştu.

Bölüm müdürü Leung Siu-fai düzenlediği basın toplantısında, “Bir hamsterınız varsa, hamsterlarınızı evde tutmalısınız, onları dışarı çıkarmayın” dedi. “Bütün evcil hayvan sahipleri kişisel hijyene dikkat etmeli, hayvanlarla ve onların yiyecekleriyle temas ettikten sonra ellerini yıkamalı.”

“Evcil hayvanlarınızı öpmeyin”

Yetkililer, tedbir olarak 7 Ocak’tan sonra pet shoplardan hamster satın alan müşterilerin izleneceğini ve zorunlu karantinaya tabi tutulacağını açıkladı.Hong Kong’daki tüm evcil hayvan dükkanlarının hamster satmayı bırakması gerektiğini ve hamster ve chinchilla dahil yaklaşık 2.000 küçük memelinin insancıl bir şekilde öldürüleceği söylendi.

22 Aralık’tan itibaren Hong Kong’da hamster satın alan müşteriler zorunlu Korona testine tabi tutulacak ve testleri negatif çıkana kadar başkalarıyla iletişime geçmemeleri istenecek. Hamsterlarının testi pozitif çıkarsa da karantinaya alınacaklar.

Hamster İhbar Hattı kuruldu

Sağlık Bakanlığı Leung, Hong Kong hamsterlarının her birini karantinaya almak ve gözlemlemek imkansız olduğu için indirilmesi gerektiğini söyledi. 22 Aralık 2021’den sonra hamster satın alanların, onları itlaf edilmek üzere yetkililere teslim etmesi ve sokaklarda bırakmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yetkililer, evcil hayvan dükkanının yaklaşık 150 müşterisinin karantinaya alındığını ve soruşturma için bir yardım hattının kurulduğunu söyledi. Geçen Eylül ayında, Çin’in Harbin şehrinde koronavirüs testi pozitif çıkan üç evcil kedinin imha edilmesi sosyal medyada tepkiyle karşılanmıştı.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!