Anasayfa » Huawei, gelirinin üçte birini kaybetti
Ekonomi Teknoloji

Huawei, gelirinin üçte birini kaybetti

Amerika Birleşik Devletleri’nden yaptırımlara maruz kalan Çin markası Huawei önceki yıla kıyasla yüzde 29 daha az gelir elde etti

Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri nden yaptırımlara maruz kalan Çin markası Huawei, 2021 yılında önceki yıla kıyasla yüzde 29 daha az gelir elde etti.

Geçen yıllarda Donald Trump yönetiminin gelmesiyle yabancı ve özellikle Çin menşeili markalara koyulan ambargolar yüzünden oldukça zor durumda kalan ve Google lisansı iptal edilen Huawei, yeni çözümler arıyor. Çin devletiyle doğrudan bağlantısı olduğu gerekçesiyle markaya 2019 yılında ABD tarafından ambargo uygulanmaya başlamıştı, Huawei’nin kullanıcılarının bilgilerine izinsiz bir şekilde ulaşması nedeniyle marka kara listeye alınmıştı.

Huawei, Amerika Birleşik Devletleri‘nin yaptırımları nedeniyle oluşan tahribatı minimuma indirmek ve yaralarını sarmak için uluslararası çapta çaba harcasa da, Amerika Birleşik Devletleri’nin koyduğu ambargo ve kamuoyunun aklında oluşan marka ile alakalı olumsuz imajın lekelerini silmesi ve markanın eski günlerine dönmesi şu anki gidişatla o kadar da kolay bir şekilde halledilecek gibi durmuyor.

Huwai’nin global çapta yaşadığı sıkıntılı günler bir süre daha devam edecek gibi görünüyor

Huawei akıllı telefon satışlarında ilk beşin altına düştü ve menşei olduğu ülke olan Çin’de bile akıllı telefon satışındaki liderliğini kaybetti. Huawei, 2021’in ilk yarısında bir önceki yıllara göre gelirlerinin yüzde 30’unu kaybetmişti.

2021 yılı boyunca gelir kaybını minimumda tutarak gelirleri arttırmayı hedefleyen Çin menşeili şirket verilere göre 2021 yılını bir önceki yıla göre yüzde 29 daha az gelirle kapattı. Bu da şirketin, gelirlerinin önceki yıla kıyasla neredeyse üçte birini kaybettiği anlamına geliyor.

ABD yaptırımlarının payı büyük

Donald Trump yönetimi tarafından ortaya konan ve hala etkisi süren siber güvenlik ve casusluk gibi olumsuz sebeplerden dolayı uygulanan yaptırımlar, bu düşüşte büyük bir rol oynadı.

Huawei gelirlerinin üçte birini kaybetti

Şirketin yönetim kurulunda yer alan Guo Ping, gelir kaybıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 2021 yılında şirketin gelirinin yüzde 29 düşerek 99.5 milyar dolara gerilediğini aktaran Ping, “2021’de yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen müşterilerimiz ve yerel topluluklar için elimizden geleni yaptık.” dedi.

Akıllı telefon bölümü ağır darbe alan Huawei, son zamanlarda ise giyilebilir cihazlar, sağlık teknolojileri ve elektrikli otomobillere ilgi gösteriyor.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!