Anasayfa » Küresel ısınmaya karşı Etiyopya’nın Sahte Muz Meyvası
Yaşam

Küresel ısınmaya karşı Etiyopya’nın Sahte Muz Meyvası

Bilim adamları, Etiyopya'da doğabilecek muhtemel bir kıtlığa karşı şekli muza benzeyen Ensetin meyvasının cankurtaran olabileceğini söylüyor.

Bilim adamları, Etiyopya’da iklim değişikliğinden dolayı bazı meyva ve sebzelerin eskisi kadar yetişmemesinden doğabilecek kıtlığı şekli muza benzeyen Ensetin meyvasının yeni bir süper gıda ve cankurtaran olabileceğini söylüyor.

Yeni bir araştırmaya göre, muz benzeri mahsul, ısınan bir dünyada 100 milyondan fazla insanı besleme potansiyeline sahip. Bitki, yulaf lapası ve ekmek yapmak için kullanıldığı Etiyopya dışında neredeyse bilinmiyor. Araştırmalar, mahsulün Afrika’da çok daha geniş bir aralıkta yetiştirilebileceğini gösteriyor.

Etiyopya, Awasa’daki Hawassa Üniversitesi’nden Dr Wendawek Abebe, “Bu, gıda güvenliği ve sürdürülebilir kalkınmanın ele alınmasında gerçekten önemli bir rol oynayabilecek bir mahsul” diye açıklama yaptı.

Enset veya “sahte muz”, muzun yakın bir akrabasıdır, ancak Etiyopya’nın yalnızca bir bölümünde tüketilmektedir.

Bitkinin muz benzeri meyvesi yenmez, ancak nişastalı sapları ve kökleri fermente edilebilir ve yulaf lapası ve ekmek yapmak için kullanılabilir.

Ensetin, yaklaşık 20 milyon insanın yiyecek için güvendiği Etiyopya’ya lokal bir temel besin gıdası, ancak yenilebilir olarak kabul edilmeyen meyvanın vahşi akrabaları Güney Afrika’nın güneyine kadar olan coğrafyada yetişmektedir. Bitki farklı iklimlerde görülmese de sera yetiştiriciliğiyle bitkinin dünyanın farklı noktalarında da yetiştirilebileceği öngörülmekte.

Tarımsal araştırmaları ve modelleme çalışmalarını kullanan bilim adamları, önümüzdeki kırk yıl boyunca potansiyel Ensetin’in yetiştirilebileceği paralel aralığını tahmin ettiler. Mahsulün potansiyel olarak 100 milyondan fazla insanı besleyebileceğini ve Etiyopya ile Kenya, Uganda ve Ruanda da dahil olmak üzere diğer Afrika ülkelerinde gıda güvenliğini artırabileceği tahmin edilmekte.

Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri’nden çalışma araştırmacısı Dr James Borrell,

Onu bir mahsul olarak kesinlikle benzersiz kılan bazı gerçekten sıra dışı özellikleri var” dedi. “İstediğin zaman ekersin, istediğin zaman hasat edersin. Bu yüzden kıtlıkla savaşmak için mükemmel meyva.” olarak açıklama yaptı.

Önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin Afrika ve ötesinde temel gıda ürünlerinin verimini ve dağıtımını ciddi şekilde etkileyeceği tahmin ediliyor.

İnsanoğlunun dünyayı besleyecek yeni bitkiler aramaya değişen iklimle ihtiyacı var. Yediğimiz tüm kalorilerin neredeyse yarısı üç türden geliyor – pirinç, buğday ve mısır.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!