Anasayfa » Lego, Asya’da ikinci fabrikasını açıyor!
Oyun Sektörel

Lego, Asya’da ikinci fabrikasını açıyor!

lego-asyada-ikinci-fabrikasi
Danimarka meşeli oyuncak firması Lego, Çin’de 5 yıl önce açtığı fabrikadan sonra Asya’da ikici bir fabrika kurmaya karar verdiğini kamuoyuna duyurdu.

Danimarka meşeli oyuncak firması Lego, Çin’de 5 yıl önce açtığı fabrikadan sonra Asya’da ikici bir fabrika kurmaya karar verdiğini kamuoyuna duyurdu.  Vietnam ’ın Ho Chi Minh şehri yakınında kurulacak yeni fabrikaya yaklaşık bir milyar dolarlıklık yatırım yapılacak.

1949’da Danimarka’da The LEGO Group adıyla kurulan oyuncak şirketi, İlk başta oyma tahtadan yapılmış iç içe geçme özelliği olan puzzle parçaları üreterek piyasaya giriş yapmıştır. Üzerlerindeki girinti ve çıkıntılar sayesinde birbirine kolayca kenetlenebilen, çeşitli renklerdeki prizma parçalarından oluşan LEGO parçaları ısa sürede LEGO ismiyle ismini yerel çapta duyurarak büyümeye geçmiştir. İlk başka sadece Danimarka’ya sonra da Avrupa’ya ihracat yapan marka Amerika pazarına girerken bu bölgede yeni LEGO parçaları üreten fabrika açıp yönetmektense bu bölgede yeni parçaların üretimini Samsonite’e devretti.

BBC’nin yayınladığı habere göre global oyuncak şirketi LEGO Ho Chi Minh şehri yakınlarında kurulacak yeni üretim tesisine bir milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Beş yıl önce Asya’da ilk fabrikasını açan marka Vietnam’ın Ho Chi Minh şehri yakınında fabrikasının üretime başladığı 2019 yılından beri cirosunu iki katından fazla artışa çıkardı ve çift haneli büyüme gerçekleştirdi.

Asya pazarına açılacak ikinci LEGO fabrikasının inşa sürecine gelecek yıl başlanması bekleniyor. Fabrikada üretimin ise 2024 yılında başlaması ve 15 yılda 4 bin kişiye iş imkanı sağlanması hedefleniyor.

Danimarkalı oyuncak firması Vietnam’daki üretim tesisini kurma kararının son zamanlardaki tedarik zinciri kesintileri tarafından hızlandırılamadığını idda etse de, bazı pazarlama uzmanları bu muhtemal gecikmenin aynı sektörde üretim yapan diğer üreticilere ve ürünlerini alıcılara ulaştırmak için mücadele eden diğer şirketlere bir ders olabileceğini söyledi.

Beş yıl önce Çin’de bir Fabrika açan Danimarkalı şirketin bu fabrika, Asya’daki ikinci fabrikası olacak. Firma, 2019’dan bu yana bölgede hızlıca büyüdü.

1 milyar dolarlık yatırım yapılacak olan üretim tesisinin 2024 yılında üretime başlaması planlanıyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!