Anasayfa » Mum Grafiği Nedir?
Kripto Para

Mum Grafiği Nedir?

mum-grafiği-nedir-1
Kripto paralarda mum grafiği adı verilen özel bir fiyat grafiği türü bulunur ve oldukça önemlidir. Bu yüzden bunların nasıl okunduğunu öğrenmek ve anlamlarını bilmek için için biraz zaman ayırmak faydalıdır. 

 Mum grafikler yatak eksende zamanı, dikey eksende ise fiyat verilerini gösterir. Mum grafikleri diğer grafiklerle karşılaştırırsak oldukça fazla bilgi içerir.

Mum grafik nedir?

Coinbase Pro: Mum grafiği

Mum grafikler piyasa fiyat hareketinin pozitif mi, yoksa negatif mi olduğu ve hareketin büyüklüğünü gösterir. Görseldeki Coinbase Pro, her mum beş dakikalık bir zaman dilimi göstermektedir, çizelge olarak 6 saatlik bir dilimi gösterir, ama bu zaman dilimi uzun veya kısa olacak şekilde ayarlanabilir. Kripto para piyasaları bütün gün açık olur. Yani “açılış” ve “kapanış” fiyatları, seçilen zaman diliminin başlangıç ve bitişindeki fiyatlardır.

  • Yeşil mumlar fiyatların yükseldiğini gösterir, açılış vücudun altında, kapanış ise üstündedir. Kırmızı mumlar fiyatların düştüğünü gösterir, açılış vücudun üstünde, kapanış ise altındadır.
  • Her bir mum gövdeden ve fitillerden oluşur. Mumun gövdesi, size açılış ve kapanış fiyatlarının mumun zaman dilimi sırasında hangi durumda olduğunu söyler. 
  • Gövdenin üst ve alt kısmından uzanan çizgiler fitillerdir. Bunlar, takasın gerçekleştiği zaman zarfında varlığın ulaştığı en yüksek ve en düşük fiyatı gösterir.

Çekiç Formantasyonu nedir?

Ters Çekiç Formantasyonu nedir?

Son dakika gelişmelerden ve en güncel haberlerden anında haberdar olmak için bizi İnstagram ve Telegram‘da takip edin!

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!