Anasayfa » Ukrayna, (BTC) Görüşmek İçin El Salvador’a Bir Heyet Gönderdi
Kripto Para

Ukrayna, (BTC) Görüşmek İçin El Salvador’a Bir Heyet Gönderdi

ukrayna-el-salvador-heyet-gonderdi-1

Ukrayna, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden sıradaki ülke olabilir.

Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenski, kripto paralar için bir tasarı belirlemeden önce El Salvador’a konu hakkında üzere bir temsil heyeti gönderdi.

El Salvador’un Bitcoin hamlesinin ardından, kriptolar yasal bir statü kazandırmak üzere çalışmalarda bulunan ülke sayısı her geçen gün artıyor.

Önceki Ukrayna haberimizde Ukrayna, kripto varlıklara yasal statü kazandıracak bir yasa tasarısını kabul ettiğini yazmıştık. Tasarı ile ülkede kripto paralar ilk kez tanındı ama henüz kripto paralar bir ödeme aracı olarak kullanılamıyor.

Uzman Profesör Vyacheslav Evgenyev, Ukrayna’nın 2023’ün başında Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak kabul ederek iki paralı bir sisteme geçebileceği ve hatta ülkenin resmi para birimi olan Grivna’yı aşamalı olarak kaldırabileceğini söylüyor.

Evgenyev’e göre, Ukrayna ile El Salvador’un bazı ortak yönleri var. İki ülkede Bitcoin hakkında açık sözlü olan bir devlet başkanına, Bitcoin madencilerini sağlayacak enerji kaynaklarına, genç bir nüfusa ve ukraynanın (Rusya) gölgesinden çıkmasık istemesi var. Profesör konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Projenin tamamlanması, uluslararası finans otoritelerinin desteği olsun veya olmasın, iki yıldan az sürecek ve Bitcoin’in Ukrayna’nın baskın para birimi haline geldiğini görecek.”

Yazar Hakkında

TeknoGoril

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!