Anasayfa » Swift Sistemi Nedir?
Ekonomi Finans

Swift Sistemi Nedir?

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication işleminin kısaltılmışı olan Swift, özellikle uluslararası bankacılık işlemlerinde kod olarak kullanılıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında Swiftten çıkarma olasılığı vatandaşlarda merak uyandırdı. Rusya‘nın Swift sistemi dışarısına çıkarılması halinde Rus bankaları artık uluslararası finans sisteminde işlem yapamayacak.

Swift Kodu Nedir Ne Anlama Gelir?

Tüm dünyadaki bankalar arasında elektronik fon transferi standardı sağlayan bir sistemdir. Bu sistem BIC (Bank Identifier Codes) kodu yani banka tanımlama kodu sayesinde her bankayı tanımlamaktadır. Swift sistemi 1973 yılında kuruldu ve 1977 yılında fiilen çalışmaya başladı.

Swift, bankayı belirten 8 veya 11 haneli bir koddan ibarettir. Tüm dünya bankacılık sisteminde Swift kodları standarttır. Swift kodu, bankaların döviz hesaplarına yapılan transferlerin gerçekleştirilmesini sağlayan uluslararası koddur. Tüm bankaların kendilerinin kullanımına özel bir Swift kodu bulunmaktadır. Swift kodu; 11 haneden ve tamamen büyük harflerden oluşur.

Örnek olarak; uluslararası para gönderimlerinde; Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası demek para transferlerinde işe yaramayabilir fakat TCZBTR2A denildiği zaman, paranın gideceği hesabın bir Türkiye’den T.C Ziraat Bankası olduğu anlaşılacaktır.

Swift Kodu Nasıl Oluşturulur?

1- İlk 4 karakter – Banka Kodunu
2- Sonraki 2 karakter – ISO Ülke Kodunu (Türkiye için TR)
3- Sonraki 2 karakter – Yerel Kodunu (Bazı ülkelerde 3 karakter olabilir)
4- Son 3 karakter ise – Şube Kodunu Belirtir.

Swift Sisteminden Çıkarılan Herhangi Bir Ülkenin Yaşayacağı Sorunlar Nelerdir?

Bir ülkenin SWIFT‘ten çıkarılması, kilit bankaların küresel finansal sistemden büyük ölçüde kopacağı anlamına geliyor. Moskova’nın SWIFT‘ten dışlanması sonrası Rus bankaları, diğer ülkelerdeki bankalarla güvenli bir şekilde iletişim kurmak için alternatif yollar arayacak.

SWIFT’ten çıkartılan Rus kuruluşlar, SWIFT tarafından sağlanan normal sorunsuz ve anlık işlemlere erişimi kaybedecek. Rus bankaları ile işlem yapan finansal ve ticari kuruluşlar bu bankalarla doğrudan anlaşma kurmak zorunda kalacak. Bu da gecikmeler ve ek maliyetler yaratacak.

Avrupa Birliği, 7 Rus Bankasını Swift Sisteminden Çıkardı. İşte O Bankalar.

Rusya Merkez Bankası daha önce olası bir yaptırımdan korunmak için Mir adı verilen bir ödeme sistemi geliştirmişti. Ancak, şu anda sadece birkaç yabancı ülke bu sistemi kullanıyor. Yaptırımlar nedeniyle bu sistemin yaygınlaşması bekleniyor.