Anasayfa » AB Avrupa İlaç Ajansı, Pfizer’in Covid-19 ilacını değerlendirmeye başladı
Korona Virüs

AB Avrupa İlaç Ajansı, Pfizer’in Covid-19 ilacını değerlendirmeye başladı

Pfizer-covid19-ilaci-onay-bekliyor

 Paxlovid’e, Ön Değerlendirme Sonrasında Acil Kullanım Onayı Verilmesi Bekleniyor

Avrupa Birliği’nin Avrupa İlaç Ajansı (EMA), corona virüs (Covid-19) tedavisi için Pfizer tarafından geliştirilen yeni tip ilacı acil durum kullanımı için değerlendirmeye başladı.

EMA’dan yapılan açıklamada, Pfizer’in “Paxlovid” adlı ilacın pandemi koşulları nedeniyle pazarlama onayı öncesinde acil kullanımı için eldeki verilerin incelenip değerlendirilmeye alındığını bildirildi.

İlaç için pazar onayı başvurusu öncesinde daha ayrıntılı ön değerlendirme süreci bekleniyor. Hızlı ön değerlendirme, AB üyesi ülkelerde ilacın “acil durum kullanımı” için mümkün olan en kısa sürede tavsiye kararı çıkması amacıyla yapılıyor.

Pfizer ABD Gıda ve İlaç İdaresinden onay bekliyor

Pfizer, 16 Kasım’da ilacın (Paxlovid) orta ve yüksek riskli hastalarda kullanılması için ABD Gıda ve İlaç İdaresine ( FDA) başvurmuştu. İlacın FDA’dan onay alması halinde “Paxlovid” adıyla birkaç hafta içinde ABD’de satışa sunulacağı ve ilk olarak sadece aşı yaptırmamış kişilerin tedavisinde kullanılacağı açıklandı.

ABD yönetimi, Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA) onayı için bekleyen ilaçtan 10 milyon adet satın aldıklarını duyurmuştu. Pfizer de anlaşmanın 5,29 milyar dolar tutarında olduğunu açıklamıştı.

Pfizer, Paxlovid % 89 etkili bir ilaç

Pfizer, ilacın orta ve yüksek riskli hastalarda hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 89 azalttığını açıkladı.

Ağızdan alınan ilaçla ilgili yapılan çalışmalardan çıkan ilk sonuçlara göre, hastalık belirtilerinin görülmesinden sonraki 3 ila 5 gün içinde kullanılan ilacın hastaneye yatma veya ölüm riskinde azalma sağladığı kaydedildi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!